Strona głównaWiadomościŚwiat„Słuszne” kierunki zakupów zbrojeniowych. Macron wciska "francuskie gwarancje" nie tylko Sikorskiemu

„Słuszne” kierunki zakupów zbrojeniowych. Macron wciska „francuskie gwarancje” nie tylko Sikorskiemu

-

- Reklama -

Fochy wobec USA Donalda Trumpa powodują, że kilka krajów wykorzystuje to do zastąpienia Amerykanów na rynku europejskich zbrojeń. Pewnym potencjałem produkcji dysponuje tu Francja, a z kolei Dania boczy się na USA ze względu na Grenlandię, więc…

Dania kupuje francuskie pociski Mistral 3, ale i fińskie pojazdy opancerzone. Ciekawe czy z kolei zakupy w Finlandii mają dać wyposażenie sprawdzające się w arktycznych warunkach? Żarty odłóżmy jednak na bok, bo informacja ma dać impuls do większej kooperacji na rynku zbrojeniowym wewnątrz Europy.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Pałac Elizejski poinformował właśnie, że podpisana w Paryżu umowa ramowa między europejskim producentem pocisków rakietowych MBDA a dyrekcjami ds. uzbrojenia Danii obejmuje „dostawę od 250 do 1000 pocisków Mistral 3”. Chodzi więc o kilkaset pocisków ziemia-powietrze.

Europa Suwerennych Narodów

Umowę podpisano w czasie wtorkowej wizyty duńskiego króla Fryderyka X w Paryżu. Dania niedawno przeznaczyła dodatkowe 7 miliardów euro na obronność i beneficjentem okazuje się Francja.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Kopenhaga kupi także 130 fińskich transporterów opancerzonych Patria za kwotę 1,9 miliarda koron (254 milionów euro). Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Obrony, niewielka liczba pojazdów ma zostać dostarczona jeszcze w tym roku.

W przypadku pocisków Mistral 3 nie podano szczegółów dotyczących kwoty kontraktu. Mistral 3 to pocisk rakietowy ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, stosowany przeciwko wszystkim typom celów, myśliwcom, samolotom transportowym, śmigłowcom, dronom, pociskom manewrującym.

„Produkuj w Europie” i „kupuj po europejsku” to nowe hasło obowiązujące w Brukseli. W sumie osiem krajów europejskich (Francja, Belgia, Cypr, Węgry, Rumunia, Hiszpania, Słowenia i Dania) podpisało w czerwcu 2024 r. umowę o wspólnym nabyciu tego pocisku. Dania nabyła także wcześniej 19 francuskich mobilnych armato-haubic Cezar, które przekazała jednak Ukrainie.

Prezydent Emmanuel Macron podkreślał potrzebę „produkcji w Europie” i „wspólnych europejskich zakupów” w dziedzinie obronności, aby wzmocnić „suwerenność Unii Europejskiej w obliczu międzynarodowych zawirowań”. Prezydent dodał, że trzeba „stworzyć bardziej odporną i silniejszą Europę na przyszłość”. Z kolei Król Fryderyk X dodał, że „jesteśmy zjednoczeni w naszym zaangażowaniu w przywracanie pokoju na kontynencie”. Król brał udział we francusko-duńskim forum gospodarczym.

Obydwa kraje podpisały również strategiczne partnerstwo, wzmacniające ich wspólne zaangażowanie w obszarach obronności, klimatu i zdrowia. „Gdy w Danii wieją złe wiatry, Francja jest przy niej” – wspierał ten kraj prezydent Francji w obliczu sporu o Grenlandię. „Kiedy czasy są trudne, stajemy ramię w ramię” – dodał, co trochę przypomina także „gwarancje” jakie usłyszał w Paryżu MSZ Radek Sikorski.

Dania była dotąd powszechnie postrzegana jako „lojalny sojusznik” Waszyngtonu, ale „coraz bardziej zbliża się do stanowiska Francji w sprawie europejskiej autonomii strategicznej” – twierdzą francuskie media. Najwyraźniej Macron po cichu osłabia sojusze krajów europejskich z USA, co dotyczy także i Polski pod rządami Tuska.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze