Strona głównaKampania prezydencka 2025Braun oskarża i apeluje. "Zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu"

Braun oskarża i apeluje. „Zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu”

-

- Reklama -

Grzegorz Braun, europoseł i lider Konfederacji Korony Polskiej, a także kandydat na prezydenta Polski w nadchodzących wyborach, ponownie odwiedził Domostawę – niewielką miejscowość na Podkarpaciu, która zyskała symboliczne znaczenie dzięki pomnikowi „Rzeź Wołyńska”. Dzieło autorstwa śp. mistrza Andrzeja Pityńskiego upamiętnia ofiary ukraińskiego ludobójstwa dokonanego na Polakach w czasie II wojny światowej. Wizyta Brauna, zorganizowana w formie konferencji prasowej, miała na celu poruszenie kwestii relacji polsko-ukraińskich oraz podkreślenie jego programu politycznego w kontekście historycznej pamięci i suwerenności Polski.

Monumentalny pomnik „Rzeź Wołyńska” został odsłonięty w 2024 roku. Spośród wszystkich kandydatów na urząd prezydenta jedynym obecnym na jego odsłonięciu był Grzegorz Braun. Kandydat nie szczędził ostrych słów pod adresem obecnych działań polskich władz wobec Ukrainy. W swoim wystąpieniu stwierdził: Zbrojenie ukraińskich dziedziców rezunów to zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu. To wojna obronna Polski w starciu z banderowską resztówką po upadłym państwie ukraińskim.

Polityk podkreślił, że jego zdaniem Polska powinna stanowczo przeciwstawić się temu, co nazywa ukrainizacją życia publicznego, oraz wspierać pamięć o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

W konferencji wzięli udział także zaproszeni goście, wśród nich historyczka Lucyna Kulińska, znana z badań nad zbrodniami na Kresach Wschodnich, Witold Listowski, Teresa Pracownik, Karolina Pikuła oraz Wojciech Siński. Ich wystąpienia wskazywały na konieczność rozliczenia historycznego i obrony polskiej tożsamości narodowej.

Europa Suwerennych Narodów

Wizyta w Domostawie wpisuje się w kampanię prezydencką Grzegorza Brauna, który ogłosił swój start w wyborach zaplanowanych na 18 maja 2025 roku. Jego program opiera się na hasłach suwerenności, obrony tradycyjnych wartości oraz krytyki polityki zagranicznej obecnego rządu, zwłaszcza w kwestii wsparcia dla Ukrainy po rosyjskiej agresji w 2022 roku. Braun od lat konsekwentnie sprzeciwia się nadmiernemu eksponowaniu ukraińskich symboli na polskiej ziemi oraz traktowania cudzoziemców lepiej, niż samych Polaków.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Domostawa, jako miejsce pamięci o Rzezi Wołyńskiej, stała się dla Grzegorza Brauna symbolicznym punktem odniesienia. Przypomina on o potrzebie odzyskania niepodległości Polski, która – jak twierdzi – jest zagrożona decyzjami podejmowanymi poza jej granicami, m.in. w Brukseli czy Waszyngtonie.

Spotkanie pod pomnikiem „Rzeź Wołyńska” nie było jedynie lokalnym wydarzeniem. Dla Brauna i jego sympatyków to kolejny krok w budowaniu wizerunku polityka bezkompromisowego, stawiającego na pierwszym miejscu interes narodu polskiego.

Wizyta Grzegorza Brauna w Domostawie 28 marca 2025 roku to nie tylko element kampanii wyborczej, ale także manifestacja jego poglądów na temat historii, tożsamości i polityki zagranicznej. Pod pomnikiem upamiętniającym jedną z najtragiczniejszych kart polsko-ukraińskich stosunków wybrzmiały ważne z dziejowego punktu widzenia słowa. Jest to wołanie o szacunek do własnego narodu, wyrażony szacunkiem do niewinnych ofiar.

Najnowsze