Strona głównaWiadomościŚwiatPięcioro członków Ostatniego Pokolenia z zarzutami. Chodzi o utworzenie organizacji przestępczej

Pięcioro członków Ostatniego Pokolenia z zarzutami. Chodzi o utworzenie organizacji przestępczej

-

- Reklama -

„Prokuratura w Monachium oskarżyła pięcioro aktywistów dawnego Ostatniego Pokolenia o utworzenie organizacji przestępczej” – poinformował portal „Deutsche Welle”. Ponad rok wcześniej sąd w Monachium uznał, że Ostatnie Pokolenie to zorganizowana grupa przestępcza. Działania prokuratury są więc logiczną konsekwencję wcześniejszej decyzji.

W listopadzie 2023 roku Sąd Krajowy w Monachium wydał prawomocne orzeczenie, że Ostatnie Pokolenie jest zorganizowaną grupą przestępczą.

„Izba ds. bezpieczeństwa państwowego Sądu Krajowego w Monachium uznała, że działalność grupy Ostatnie Pokolenie jest nastawiona na popełnianie przestępstw. Sąd powołał się między innymi na przeprowadzane przez aktywistów klimatycznych blokady dróg i lotnisk” – informował wówczas portal.

Europa Suwerennych Narodów

Wskazano wówczas też, że „do zaklasyfikowania Ostatniego Pokolenia jako grupy przestępczej nie jest wymagane, aby jej celem było głównie popełnianie przestępstw”.

„Wystarczy, że jest ono jednym z możliwych wielu celów grupy. W przypadku Ostatniego Pokolenia było to nękanie uczestników ruchu drogowego, w szczególności poprzez przyklejanie się i uszkadzanie mienia” – napisano.

Teraz w konsekwencji tego orzeczenia do pracy wzięła się monachijska prokuratura.

„Przyklejanie się do dróg, blokowanie lotnisk, oblewanie farbą zabytków i dzieł sztuki – takie radykalne akcje grupy Ostatnie Pokolenie miały zwrócić uwagę społeczeństwa na katastrofę klimatyczną. Teraz aktywistom grozi jednak odpowiedzialność karna. Prokuratura Generalna w Monachium wniosła akt oskarżenia przeciwko pięciorgu członków dawnego Ostatniego Pokolenia, zarzucając im utworzenie organizacji przestępczej, która miała na celu popełnianie czynów karalnych” – czytamy.

Samo Ostatnie Pokolenie poinformowało o tym w poniedziałek. Akt oskarżenia liczy 149 stron.

Wśród oskarżonych jest Carla Hinrichs. To znana w Niemczech klimatystka.

Ostatnie Pokolenie przekonuje, że decyzja prokuratury to „atak na zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego, będące filarem demokracji”.

W grudniu, miesiąc po decyzji sądu, Inicjatywa Klimatyczna Ostatniego Pokolenia zrezygnowała z nazwy. Formalnie jednak się nie rozwiązała. Zapowiedziano jednak kontynuowanie swojej działalności, ale przez inne formy protestu.

27-letnia Hinrichs, współzałożycielka Ostatniego Pokolenia i rzecznik tej organizacji w rozmowie z „Der Spiegel” zapowiedziała, że ze struktur organizacji wyłoni się „coś nowego, coś wielkiego”. Podkreśliła, że protesty nadal będą miały miejsce.

„Nazwa Ostatnie Pokolenie wywodziła się z przekonania aktywistów, że należą oni do ostatniego pokolenia, które może jeszcze zapobiec globalnej katastrofie klimatycznej. Grupa powstała po klimatycznym strajku głodowym w Berlinie w 2021 roku. Domagała się nasilenia działań na rzecz ochrony klimatu. Po tym, jak inne formy protestu spotkały się z niewielkim odzewem, grupa zaczęła organizować słynne blokady z przyklejaniem się do dróg czy płyt lotnisk. W Berlinie pomalowała pomarańczową farbą Bramę Brandenburską i oblewała farbą i innymi mieszankami dzieła sztuki w muzeach” – podaje dw.com.

Najnowsze