Strona głównaWiadomościPolitykaButelkowa turystyka kwitnie w Europie. Kiedy dotrze do Polski?

Butelkowa turystyka kwitnie w Europie. Kiedy dotrze do Polski?

-

- Reklama -

Coraz więcej Niemców przyjeżdża do Austrii, by w tutejszych sklepach zwrócić butelki i skrzynki objęte kaucją. W przypadku skrzynki po piwie zwrot jest dwa raz większy niż po niemieckiej stronie granicy.

Dotychczas Niemcy przyjeżdżali do Austrii głównie po to, by kupować tańsze paliwo. Teraz mają kolejny powód, by odwiedzać swoich sąsiadów – kaucję za butelki zwrotne. W ostatnim czasie austriacki przemysł piwowarski podniósł kwotę zwrotu za szklane opakowania z dziewięciu do 20 centów, podczas gdy w Niemczech kwota ta nadal wynosi osiem centów.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Osobną kategorię stanowią transportery (tzw. skrzynki), za które kaucja w Austrii wynosi trzy euro i jest dwa razy wyższa niż w Niemczech. Niemcy wykorzystują fakt, że nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia, czy oddawana do skupu butelka została zakupiona na miejscu, czy przywieziona z zagranicy. Problem w szczególności dotyczy browarów, które swoje napoje sprzedają na terytorium obu krajów.

Europa Suwerennych Narodów

„W pierwszych dniach po zmianie wysokości kaucji tendencja była katastrofalna” – mówi w rozmowie z portalem ORF Christian Thiel z browaru Schoenramer w Petting. Zakład znajduje się 13 kilometrów od granicy. „Zdarzało się, że ktoś podjechał pod mały sklep z napojami z przyczepą załadowaną pięćdziesięcioma skrzynkami” – mówi Thiel.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Florian Berger, rzecznik Austriackiego Stowarzyszenia Browarów, uważa, że należy rozważyć wprowadzenie przepisów, które pozwalałyby sprzedawcom na odmawianie przyjmowania „hurtowych” dostaw butelek czy skrzynek, a akceptowanie jedynie liczby odpowiadającej spożyciu w ramach gospodarstwa domowego. Oprócz tego handlowcy powinni mieć prawo odmowy przyjmowania opakowań po produktach, których nie mają w swojej ofercie.

Co roku około sześciu procent butelek po piwie będących w obiegu trafia do śmieci, tymczasem każdą butelkę można wykorzystać nawet 40 razy.

(PAP)

Najnowsze