W stolicy Grecji, zapomniana przez stulecia rzymska studnia akweduktu Hadriana zyskuje nowe życie. Dzięki projektowi renowacji współfinansowanemu przez Unię Europejską, akwedukt zostanie włączony w system zaopatrywania Aten w wodę.
Na małej uliczce na przedmieściach Aten robotnicy zainstalowali już pompę wodną na ścianach kamiennej studni z czasów rzymskich. Katerina Apostolopoulou, kierowniczka projektu w ateńskiej publicznej spółce wodociągowej Eydap i ratuszu Chalandri, w stolicy Grecji, mówi, że zebrana tam woda będzie wykorzystywana latem „do czyszczenia ulic i nawadniania parków i ogrodów”.
Studnia jest głęboka na ponad 20 m i jest częścią systemu sieci około 300 studni zaopatrujących akwedukt Hadriana, ukończonego w 140 r. po narodzeniu Chrystusa. Geolog Yannis Dafnos wyjaśnia, że „studnia ta, połączona jest z kanałem znajdującym się pod warstwą wodonośną i zbiera wodę przesiąkającą z ziemi”. Nowa pompa służy do przepompowywania cieczy do nowo wybudowanego zbiornika.
„To sposób na oszczędzanie wody pitnej” – wyjaśnia Katerina Apostolopoulou, która dodaje, że do tej pory w Atenach nie było żadnej sieci wodociągowej z wodą użytkową. Podobnie jak inne kraje śródziemnomorskie, Grecję każdego lata nawiedza przedłużająca się susza, która powoduje m.in. gwałtowne pożary lasów.
Ateny to zabetonowana mocno stolica, narażona na wysokie temperatury, które mogą przekraczać 40°C. Latem, wobec zmniejszania się zasobów wody pitnej, obowiązują zakzy używania wody do innych celów. Powrót do instalacji starożytnych pozwoli na nawadnianie terenów zielonych.
To jeden z najważniejszych starożytnych akweduktów w Europie, który częściowo wraca do swojej roli. Akwedukt Hadriana nazwany został na cześć rzymskiego cesarza, który nakazał jego budowę, ale popadł w zapomnienie po okresie panowania Rzymian. Był ponownie wykorzystywany pod koniec XIX wieku i aż do początku XX wieku. Zostało ponownie zapomniany po wybudowaniu zapory Maraton, 42 km od Aten, a następnie Mornos, 200 km od stolicy.
Z czasem potrzeby liczącej 4 miliony mieszkańców stolicy Grecji jednak ponownie wzrosły. Projekt renowacji części akweduktu jest współfinansowany przez Unię Europejską. Poza wartością użytkową, ma też być powrotem do archeologicznego i kulturowego znaczenia tego zabytku.
Cztery studnie akweduktu znajdują się na terenie Stadionu Olimpijskiego w Atenach. Inne zlokalizowane są na środku ulic. Niektóre studnie można zwiedzać. W czasie okupacji niemieckiej (1941–1944), a następnie wojny domowej, studnie służyły także jako schronienie. Akwedukt Hadriana o długości 24 km zaczyna się u podnóża góry Parnes, a kończy u stóp wzgórza Lykabettus w centralnych Atenach, gdzie znajdował się rzymski zbiornik wodny. Budynek o kształcie prostokąta i kubaturze 500 m3, został przebudowany w 1870 r., a wewnątrz zdobiony jest szeregiem kamiennych kolumn i łuków.
The 140 A.D. Hadrian Aqueduct in Athens which except for a brief restoration attempt in the 19th century hasn't been in use for one and half millennia is being reopened. Not potable water but good enough to water your garden. https://t.co/nEXbu3OZCJ pic.twitter.com/1fDLZHKXQy
— Wrath Of Gnon (@wrathofgnon) February 14, 2025
Źródło: Le Figaro Culture