Strona głównaWiadomościŚwiatDo zaopatrzenia stolicy w wodę „przeprosili” się ze starożytnym akweduktem

Do zaopatrzenia stolicy w wodę „przeprosili” się ze starożytnym akweduktem

-

- Reklama -

W stolicy Grecji, zapomniana przez stulecia rzymska studnia akweduktu Hadriana zyskuje nowe życie. Dzięki projektowi renowacji współfinansowanemu przez Unię Europejską, akwedukt zostanie włączony w system zaopatrywania Aten w wodę.

Na małej uliczce na przedmieściach Aten robotnicy zainstalowali już pompę wodną na ścianach kamiennej studni z czasów rzymskich. Katerina Apostolopoulou, kierowniczka projektu w ateńskiej publicznej spółce wodociągowej Eydap i ratuszu Chalandri, w stolicy Grecji, mówi, że zebrana tam woda będzie wykorzystywana latem „do czyszczenia ulic i nawadniania parków i ogrodów”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Studnia jest głęboka na ponad 20 m i jest częścią systemu sieci około 300 studni zaopatrujących akwedukt Hadriana, ukończonego w 140 r. po narodzeniu Chrystusa. Geolog Yannis Dafnos wyjaśnia, że „studnia ta, połączona jest z kanałem znajdującym się pod warstwą wodonośną i zbiera wodę przesiąkającą z ziemi”. Nowa pompa służy do przepompowywania cieczy do nowo wybudowanego zbiornika.

Europa Suwerennych Narodów

„To sposób na oszczędzanie wody pitnej” – wyjaśnia Katerina Apostolopoulou, która dodaje, że do tej pory w Atenach nie było żadnej sieci wodociągowej z wodą użytkową. Podobnie jak inne kraje śródziemnomorskie, Grecję każdego lata nawiedza przedłużająca się susza, która powoduje m.in. gwałtowne pożary lasów.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Ateny to zabetonowana mocno stolica, narażona na wysokie temperatury, które mogą przekraczać 40°C. Latem, wobec zmniejszania się zasobów wody pitnej, obowiązują zakzy używania wody do innych celów. Powrót do instalacji starożytnych pozwoli na nawadnianie terenów zielonych.

To jeden z najważniejszych starożytnych akweduktów w Europie, który częściowo wraca do swojej roli. Akwedukt Hadriana nazwany został na cześć rzymskiego cesarza, który nakazał jego budowę, ale popadł w zapomnienie po okresie panowania Rzymian. Był ponownie wykorzystywany pod koniec XIX wieku i aż do początku XX wieku. Zostało ponownie zapomniany po wybudowaniu zapory Maraton, 42 km od Aten, a następnie Mornos, 200 km od stolicy.

Z czasem potrzeby liczącej 4 miliony mieszkańców stolicy Grecji jednak ponownie wzrosły. Projekt renowacji części akweduktu jest współfinansowany przez Unię Europejską. Poza wartością użytkową, ma też być powrotem do archeologicznego i kulturowego znaczenia tego zabytku.

Cztery studnie akweduktu znajdują się na terenie Stadionu Olimpijskiego w Atenach. Inne zlokalizowane są na środku ulic. Niektóre studnie można zwiedzać. W czasie okupacji niemieckiej (1941–1944), a następnie wojny domowej, studnie służyły także jako schronienie. Akwedukt Hadriana o długości 24 km zaczyna się u podnóża góry Parnes, a kończy u stóp wzgórza Lykabettus w centralnych Atenach, gdzie znajdował się rzymski zbiornik wodny. Budynek o kształcie prostokąta i kubaturze 500 m3, został przebudowany w 1870 r., a wewnątrz zdobiony jest szeregiem kamiennych kolumn i łuków.

Źródło: Le Figaro Culture

Najnowsze