Strona głównaWiadomościŚwiatKawa na wynos z własnym kubkiem! Nowe unijne przepisy wchodzą w życie

Kawa na wynos z własnym kubkiem! Nowe unijne przepisy wchodzą w życie

-

- Reklama -

W życie wchodzą nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier. Kawiarnie będą zmuszone oferować usługę kawy na wynos z własnym kubkiem. Regulacje zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 r.

Nowe unijne przepisy zastąpiły dyrektywę opakowaniową z 1994 r. Przyjęły formę rozporządzenia, co oznacza, że będą stosowane tak samo w całej UE, a państwa członkowskie nie muszą dostosować ich do prawa krajowego.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Regulacje określają rodzaj opakowań, które można wprowadzać do obrotu w UE oraz sposób gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Unia twierdzi, że robi wszystko dla naszego dobra, a nowa regulacja zminimalizuje ilości wytwarzanych opakowań i odpadów.

Europa Suwerennych Narodów

Unijne przepisy o opakowaniach – co oznaczają?

Nowe regulacje obejmują zarówno opakowania, jak i odpady po nich pochodzące z gospodarstw domowych, ale także sektora handlowego i przemysłowego. Przepisy ograniczają wykorzystywanie niektórych opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. Chodzi o stosowane w hotelach, barach i restauracjach pojedyncze saszetki na przyprawy, sosy czy cukier.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Pakowane w ten sposób będą mogły być owoce i warzywa o wadze powyżej 1,5 kg. Przepisy zakładają też zmniejszenia wagi i objętości samych opakowań oraz unikanie „zbędnych opakowań”.

Przepisy zobowiązują także firmy sprzedające np. żywność lub napoje na wynos umożliwienie klientom przyniesienie własnych pojemników bez ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów. W praktyce oznacza to, że klient będzie mógł przyjść po kawę na wynos z własnym kubkiem. To dziś coraz powszechniejszy trend, ale UE  wymusi na każdej kawiarni, by oferowała taką usługę.

Regulacje wprowadzają też wytyczne dotyczące minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach oraz cel zapewnienia, że do 2030 r. wszystkie znajdujące się na unijnym rynku opakowania będą się nadawały do recyklingu.

Rozporządzenie minimalizuje dopuszczalną zawartość substancji chemicznych w opakowaniach oraz ogranicza stosowanie tych z wysoką zawartością związków potencjalnie niebezpiecznych, jak związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS). Te stosowane są często w detergentach.

Nowe przepisy zaczną w pełni obowiązywać 12 sierpnia 2026 r.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze