Ukraiński portal strana.ua opublikował – jak twierdzi – plan prezydenta USA Donalda Trumpa na pokój na Ukrainie. Poruszono w nim kwestię obecności Kijowa w UE oraz w NATO.
W ostatnich dniach na Ukrainie mówi się non stop o planach pokojowych prezydenta Trumpa. Te miały zostać już opracowane przez Trumpa i przekazane wybranym europejskim dyplomatom.
To od nich domniemane plany miały przeciec do Kijowa. Dziś opublikował je ukraiński portal strana.ua.
Plan rzekomo przygotowany przez administrację prezydenta USA na pierwszym miejscu stawia rozmowę telefoniczną Donalda Trumpa i Władimira Putina. Ma się odbyć w najbliższych dniach, tj. na przełomie stycznia i lutego.
Podczas tych rozmów prezydent Trump ma zrozumieć, czy istnieją punkty styczne i grunt dla dalszych negocjacji. Jest tu jednak warunek dla Kijowa – anulowanie dekretu z 2022 roku zakazującego negocjacji z Putinem.
Od lutego do I połowy marca, w razie sukcesu poprzedniego etapu, ma odbyć się trójstronne spotkanie. Wezmą w nim udział Donald Trump, Wołodymyr Zełeński i Władimir Putin.
Możliwe są również dwa dwustronne spotkania Trumpa. Wówczas oddzielnie spotka się z Putinem i oddzielnie z Zełeńskim.
Podczas tego spotkania lub spotkań „powinny zostać zatwierdzone główne parametry planu pokojowego”. Potem rozpoczęłyby się prace nad porozumieniem już na szczeblu specjalnych przedstawicieli.
Waszyngton nie wyklucza dalszego zbrojenia Ukrainy w czasie negocjacji. Jednak do Wielkiej Nocy – w tym roku tego samego dnia wypadnie w Kościele rzymskokatolickim jak i prawosławnym, czyli 20 kwietnia – chce zawieszenia broni.
Międzynarodowa konferencja pokojowa obejmowałaby oczywiście Rosję, Ukrainę i USA. Ponadto mówi się o sojusznikach USA, Chinach i wybranych państwach „globalnego południa. W jej trakcie miałaby nastąpić kompletna wymiana jeńców. Deklaracja pokojowa miałaby zostać ogłoszona przed 9 maja, czyli przed rosyjskim świętem zakończenia II wojny światowej.
Po 9 maja Ukraina miałaby zakończyć mobilizację i znieść stan wojenny. W sierpniu odbyłyby się wybory na prezydenta na Ukrainie, zaś w październiku wybory parlamentarne i wybory do terenowych samorządów.
Według planu pokojowego, Ukraina nie zostanie włączona do NATO. Kijów miałby w swoim prawodawstwie potwierdzić swój status jako państwa neutralnego. NATO zaś oficjalnie miałoby ogłosić, że Ukraina nie może zostać włączona do sojuszu.
Natomiast Ukraina zostanie włączona do UE. Według tego planu, ma stać się to przed 2030 rokiem. UE miałaby też ponieść koszty odbudowy Ukrainy.
Ukraina nie będzie musiała zmniejszyć liczebności swojej armii. Ponadto USA zobowiążą się do dalszej modernizacji ukraińskich wojsk.
Kijów zobowiąże się do nie podejmowania militarnych i politycznych prób odzyskania utraconych ziem. Nie będzie musiał jednak uznać suwerenności Rosji nad nimi.