Strona głównaWiadomościŚwiatPrzyznano opóźnione ordery Legii Honorowej 2025. Na liście sporo budowniczych Notre-Dame-de-Paris, ale...

Przyznano opóźnione ordery Legii Honorowej 2025. Na liście sporo budowniczych Notre-Dame-de-Paris, ale i są „polonica”

-

- Reklama -

We Francji tradycyjnie odznacza się osoby zasłużone Legią Honorową 1 stycznia i 14 lipca, w święto narodowe Republiki. W 2025 r. lista odznaczonych pojawiła się w Dzienniku Urzędowym dopiero 18 stycznia. Powodem była zmiana rządu. Trzy główne stopnie orderu – stopień komandora oraz godności wielkiego oficera i wielkiego krzyża – muszą zostać przedstawione wcześniej na Radzie Ministrów, przed przedstawieniem kandydatów prezydentowi Republiki, który jest Wielkim Mistrzem Legii Honorowej.

Na tegorocznej liście odznaczonych są tradycyjnie politycy, aktorzy, ekonomiści, sportowcy, rzemieślnicy, biznesmeni. Na liście opublikowanej w Dzienniku Urzędowym w sobotę, 18 stycznia 2025 r., znajdują się w sumie nazwiska 1702 osób.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Uwagę zwraca uhonoroanie osób zaangażowanych w odbudowę katedry Notre-Dame-de-Paris, ponownie otwartej w grudniu 2024 r. po 5 latach prac. Jest tu około stu rzemieślników, przedsiębiorców, kierowników placów budowy i dyrektorów operacyjnych, którzy otrzymali tytuły „rycerzy” Legii Honorowej – 33 i Narodowego Orderu Zasługi – 67. Philippe Jost, szef publicznej instytucji odpowiedzialnej za renowację katedry, otrzymał tytuł „Komandora Legii Honorowej”.

Europa Suwerennych Narodów

Na liście są też byli ministrowie Emmanuela Macrona, ajk Rima Abdul Malak, Clément Beaune, Olivier Dussopt, Marlène Schiappa i Amélie Oudéa-Castéra. Ministrowie nie mogą być mianowani ani awansowani do Legii Honorowej w czasie pełnienia przez nich funkcji ministerialnych.

Wśród osób nominowanych do Legii Honorowej znalazły się m.in. aktorki Camille Cottin i Mélanie Thierry, piosenkarz Etienne Daho, komik Laurent Gerra. Jest tu Odette Bergoffen, żyjąca jeszcze uczestniczka ruchu oporu, Dominique Erignac, czy były piłkarz Bixente Lizarazu.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, pochodzący z Tuluzy Jean Tirole oraz nowy dyrektor generalny grupy Dassault, Eric Trappier, zostali wyróżnieni tytułem „Komandorskim”. W sumie wręczono Legię 403 „rycerzom”, 56 „oficerom” i 19 „komandorom”. Są też tzry odznaczenia „Wielkich Oficerów i jeden „Wielki krzyż”. Do tej liczby należy dodać 1119 osób odznaczonych Narodowym Orderem Zasługi.

Jak poinformowała Wielka Kancelaria Legii Honorowej „wszyscy ci ludzie uosabiają zasługi, obywatelskość, odwagę i służą interesom ogółu i wpływom kraju na przestrzeni lat, co jest podstawowym kryterium przyznawania tych odznaczeń”.

Są tu szefowie kuchni, działacze społeczni, prezes schronisk dla zwierząt, znani biznesmeni, bankowcy, sportowcy, aktorzy, ludzie kultury, naukowcy, policjanci, lekarze, nauczyciele. Legia Honorowa została ustanowiona w 1802 roku przez Napoleona Bonaparte i jest najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym. Obecnie takie odznaczenie ma 79 000 osób. Narodowy Order Zasługi liczy 177 000 członków.

Na liście odznaczonych są i pewne „polonika”. Wśród nazwisk opublikowanych w Dzienniku Urzędowym znaleźliśmy m.in. Jacquesa Kossowskiego, mera Courbevoie i polityka z Hauts de Seine i komisarza policji Pauline Lukaszewicz (szefoa policji w Pikardii), działacza społecznego zajmującego się osobami niepełnosprawnymi Christiana Brelinskiego, przedsiębiorcę Erica Niedzielę (wiceprezes ds. działań klimatycznych w ArcelorMittal Europe i prezes ArcelorMittal France), czy pracującego w przemyśle obronnym Tomasza Krysińskiego. Ten ostatni to pochodzący z Łodzi wynalazca, doktor inżynierii, konstruktor i wiceprezes Airbus Helicopters,a także naczelny konstruktor helikoptera X3 oraz współtwórca śmigłowców Tiger i Caracal.

Źródło: JO

Najnowsze