Strona głównaWiadomościŚwiatDobra robota Milei. Argentyna ma po raz pierwszy od 14 lat nadwyżkę...

Dobra robota Milei. Argentyna ma po raz pierwszy od 14 lat nadwyżkę budżetową

-

- Reklama -

W Argentynie rząd Javiera Milei może się pochwalić nadwyżką budżetową, jakiej nie widziano w tym kraju dotkniętym ciągłym deficytem, od 14 lat. Minister gospodarki Luis Caputo poinformował, że w 2024 r. PKB Argentyny wzrosło o 0,3%.

Argentyna zamyka pod rządami uktraliberalnego prezydenta Javiera Milei rok 2024 nadwyżką na rachunku publicznym i to po raz pierwszy od 2010 r. Dzięki polityce drastycznych oszczędności budżetowych, minister gospodarki Luis Caputo poinformował na swoim koncie X, że „ten wynik należy rozumieć jako ważne wydarzenie w naszej historii”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

„Obietnice są dotrzymywane. Zerowy deficyt jest rzeczywistością. Niech żyje wolność, do cholery!” – napisał z kolei sam prezydent Javier Milei na Instagramie. Rzeczywiście w obietnicach wyborczych obiecał cięcia i koniec deficytu. Na wiecach wyborczych używał nawet rekwizytu w postaci piły łańcuchowej, aby zilustrować swoją wolę drastycznych cięć w wydatkach publicznych.

Europa Suwerennych Narodów

Według Argentyńskiego Instytutu Analiz Fiskalnych jeszcze rok 2023 zamknął się deficytem budżetowym wynoszącym 4,4% PKB. Nadwyżka osiągnięta w 2024 r. jest wynikiem „programu stabilizacyjnego, który zaskoczył cały świat” – skomentował wydarzenie minister Luis Caputo.

Milei jest u władzy od 13 miesięcy i zastosował „terapię szokową”. Zaczął od 52-procentowej dewaluację peso, cięcia wydatków publicznych i deregulacji gospodarki na rzecz praw wolnego rynku. Chroniczna inflacja zmniejszyła się szybko o połowę (117,8% w roku 2024 w porównaniu do +211,4% w roku 2023).

Przeciwnicy mówią o „spadku konsumpcji” i ogólnie o „wprowadzeniu Argentyny w recesję”. Wskazują, że zlikwidowano 250 000 miejsc pracy, ale duża ich część dotyczy nieproduktywnego sektora publicznego i administracji.

Rząd liczy teraz na ożywienie aktywności gospodarczej w 2025 r. i wzrost PKB o 5%. Taką prognozę podtrzymują też analizy MFW. W niedzielę w Waszyngtonie prezydent Argentyny ma wziąć udział w inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, ale i spotkać się z dyrektor zarządzającą MFW Kristaliną Georgiewą.

Źródło: AFP

Najnowsze