Strona głównaWiadomościŚwiatCud w Argentynie. Ekonomista nie dowierzał. Niezwykły efekt reform Milei

Cud w Argentynie. Ekonomista nie dowierzał. Niezwykły efekt reform Milei

-

- Reklama -

Reformy wolnorynkowe w Argentynie pod rządami Javiera Milei przynoszą wymierne efekty. Bankowiec i dr ekonomii i finansów Tomasz Wyłuda podsumował zmiany przeprowadzone przez prezydenta tego kraju.

„Przyznam, że byłem lekko sceptyczny wobec możliwości szybkiej naprawy sytuacji gospodarczej w Argentynie. Myślałem, że przez półtora roku do 2 lat od reform będzie gospodarka dochodzić do siebie po zmianach. Naprawdę trzeba szukać na siłę i albo być mocno zaślepionym, aby przy skali reform nie uznać tego za sukces Argentyny” – wskazał ekonomista na portalu X.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

„☑️Pod koniec 2024 roku Milei cieszył się wysokim poziomem poparcia, z ocenami powyżej 62%, czyniąc go jednym z najbardziej popularnych liderów na świecie w tamtym czasie” – przypomniał.

Europa Suwerennych Narodów

Ekonomista wymienił także długą listę argentyńskich sukcesów:

„➕Giełda w Argentynie okazała się być najlepsza na świecie w 2024 roku i o kilka długości wyprzedziła pozostałe giełdy.

➕Spadek ubóstwa w Argentynie z 40,1% w styczniu 2024 roku do 36% pod koniec roku.

➕Drastyczny spadek inflacji z 25% miesięcznie (ponad 250% rocznie) do 2,4% m/m.

➕Ustabilizowanie kursu walutowego. W Argentynie było (i nadal jest) kilka kursów walutowych. Jednak po oficjalnym kursie nie można było dostać waluty – trzeba było pójść na czarny rynek. Dziś oba kursy się zbliżyły. Kurs czarnorynkowy dolara był wyższy o 163% niż oficjalny, obecnie są zbliżone.

➕Zlikwidowano kontrole cen wielu produktów, przez co zwiększyła się ich dostępność na rynku.

➕W 2024 roku odnotowano wzrost inwestycji zagranicznych o ponad 50% w porównaniu do poprzedniego roku.

➕Dzięki zwiększonemu eksportowi i polityce liberalizacji handlu Argentyna osiągnęła znaczącą nadwyżkę w handlu zagranicznym. W 2024 roku nadwyżka ta miała wynieść około 4,2–5 miliardów dolarów.

➕Nadwyżka budżetowa. Wydatki publiczne zostały zmniejszone o 35%.

➕Wraz ze spadkiem zadłużenia spadło ryzyko kraju. Premia za ryzyko spadła z 2900 pkt do 572 pkt. Oznacza to, że podatnicy Argentyny będą musieli płacić niższe odsetki za nowo zaciągnięty (lub rolowany) dług rządu.

➕Moody’s i S&P podwyższyły ratingi kredytowe dla Argentyny od razu o dwa „oczka” (co zdarza się rzadko).

➕Spadek zadłużenia zagranicznego z 155% PKB. Jeszcze nie ma dokładnych danych, do jakiego poziomu, jednak możliwe, że poniżej 100% PKB.

➕Redukcję zadłużenia udało się osiągnąć przy mniejszym obciążeniu obywateli podatkami.

➕Już po dwóch kwartałach została przerwana głęboka recesja, jednak cały rok zakończy się na ujemnym PKB. Natomiast gospodarka się rozpędza, a na 2025 rok prognozowany jest wzrost PKB ponad 5%. Patrząc na kontekst załamania się gospodarki Brazylii, to dużo.

➕Bezrobocie prawdopodobnie nieco wzrosło za sprawą masywnych zwolnień urzędników i dalej utrzymującej stagnacji w pierwszej części roku. Na 2025 rok prognozowany jest masywny wzrost zatrudnienia o 3%, co odpowiada około 500 tysiącom dodatkowych miejsc pracy” – napisał.

– Realizuje on rewolucję kulturową i tak jak my uważa, że polityka polegająca na zasiłkach prowadzi do przepaści (…) i że praca jest jedynym antidotum na ubóstwo – mówiła w grudniu o Javierze Milei premier Włoch Giorgia Meloni.

Po roku rządów Mieli w Argentynie podsumowanie zrobił także ks. Jacek Gniadek. Wyjaśniał, jak działał prezydent Argentyny. „Ci, którzy studiują wolnorynkowych ekonomistów, nie dostrzegają w tym nic nadzwyczajnego” – napisał o sukcesach gospodarczych tego kraju. Więcej można przeczytać w artykule poniżej.

Cud w Argentynie. Rok rządów Javiera Milei

Źródło:X/PAP/NCzas

Najnowsze