Strona głównaWiadomościŚwiat"Bohaterowie Ukrainy". We Lwowie fetują Banderę i Suchewycza. Miasto wyłoży pieniądze na...

„Bohaterowie Ukrainy”. We Lwowie fetują Banderę i Suchewycza. Miasto wyłoży pieniądze na muzeum zbrodniarza

-

- Reklama -

Władze Lwowa, zgodnie zresztą z linią ukraińskich władz centralnych, będą finansowały odbudowę muzeum Romana Szuchewycza. To jeden ze zbrodniarzy OUN-UPA, współodpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach na Kresach Wschodnich II RP.

Przypomnijmy, że Ukraińcy wciąż kultywują pamięć o swoich narodowych bohaterach, którzy dla Polaków są po prostu zbrodniarzami. W listopadzie 2024 r. gruchnęła wiadomość o tym, że w należącym niegdyś do Rzeczpospolitej Lwowie jeden z nich – Roman Szuchewycz – będzie miał swój pomnik. Teraz władze miasta chcą współfinansować odbudowę muzeum jego imienia.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że Lwów przekazał środki na odbudowę muzeum. Obiekt został zniszczony podczas ataku rosyjskiego drona 1 stycznia 2024 r.

„Mer Lwowa @AndriySadovyi poinformował, że miasto przekaże środki na odbudowę muzeum Romana Szuchewycza.

Przypomnijmy, że to właśnie Szuchewycz ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za masowe mordy polskiej ludności cywilnej na Kresach Wschodnich. Szacuje się, że w latach 1943-1945 UPA zamordowało ok. 100 tys. Polaków, mieszkańców Wołynia i Galicji Wschodniej” – przypomniał na X WarNewsPL.

„Najlepsze życzenia urodzinowe dla Stepana Bandery” – napisał Sadowy, informując o darowiźnie na odbudowę muzeum „generała Szuchewycza”.

Sadowy nawiązał do 116. rocznicy urodzin Stepana Bandery, którą hucznie obchodzono we Lwowie 1 stycznia. Według przekazu ukraińskich mediów w środę wieczorem w centrum miasta odbył się pochód z pochodniami, a uczestnicy zgromadzenia skandowali „Bandera, Szuchewycz – Bohaterowie Ukrainy!”.

W obchodach miało wziąć udział kilkuset mieszkańców Lwowa. Złożono także kwiaty pod pomnikiem Stepana Bandery. Podobne uroczystości odbyły się również w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), gdzie ok. 100 osób zebrało się na Placu Europejskim. Wykonano hymny Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy, a duchowni odprawili nabożeństwo żałobne za Banderę i poległych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej żołnierzy. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod pomnikiem.

– Zawsze o nim pamiętamy i przyjeżdżamy tu od wielu, wielu lat. To daje impuls, wyzwolenie, inspirację, pamięć. Ci, którzy nie znają swojej przeszłości, nie będą mieli przyszłości, bo musimy pamiętać o tych, którzy kiedyś zginęli i o tych, którzy teraz bronią Ukrainy. Wtedy będziemy mieli wartość tego państwa – powiedziała wicedyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej nr 3 i uczestniczka obchodów Natalia Korostił.

Fritz z interwencją po skandalu w Rybniku. Poseł mówił o „największych zwyrodnialcach, jakich nosi ziemia” [VIDEO]

Najnowsze