„Boże Narodzenie i Chanuka razem” – czytamy na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zaprasza na specjalne wydarzenie z tej okazji, w ostatni dzień żydowskiego święta.
2 stycznia na KUL-u odbędzie się wydarzenie „W blasku Betlejemskiego Światła Pokoju i Świateł Chanuki. Orędzie Pokoju i Nadziei z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”.
„Tegoroczna zbieżność Bożego Narodzenia i Chanuki łączy w sobie dwa wielkie święta, niosące przesłanie światła, nadziei i pokoju. Choć mają one różne korzenie religijne, obie tradycje skupiają się na symbolice światła, które przezwycięża ciemność” – twierdzi katolicki uniwersytet.
„Dwa tysiące lat temu Żydzi walczyli z Grekami, aby móc ponownie swobodnie wyznawać swoją religię. Grecy zakazali wszystkich żydowskich rytuałów, zmuszając do oddawania czci ich bogom. Po trzech latach skończył się czas ucisku, a w świątyni zapłonęła menora. Mówi się też o cudzie, którego upamiętnieniem jest święto Chanuka. Zwycięstwo Izraelitów miało konsekwencje w obyczajowości” – czytamy dalej.
– Świątynia musiała być oczyszczona i zostać ponownie poświęcona Bogu Izraela. W tym właśnie czasie odkryto, że znajdowała się w niej mała ilość oliwy, co pozwalało, aby główna lampa – menora paliła się tylko przez jeden dzień – wyjaśniała przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło.
– To była wojna światłości przeciw siłom ciemności. Tak wypełniło się Bożego przykazanie „Niechaj się stanie światłość!” – mówiła s. Kuryło o starciu żydów z armią króla syryjskiego Antiocha IV.
– Zapalając świece podczas święta Chanuki, nasi żydowscy bracia i siostry pamiętają i są wdzięczni za zwycięstwo Bożego światła nad ciemnością oraz nad wrogimi siłami, które próbowały nie tylko ich zniszczyć, ale także chciały unicestwić ich wiarę w jednego prawdziwego Boga – twierdziła cytowana przez KUL siostra.
„Boże Narodzenie, obchodzone w chrześcijaństwie na pamiątkę narodzin Jezusa, także koncentruje się na symbolice światła. Jezus jest nazywany «Światłem świata», które przychodzi do ciemności, by dać nadzieję i zbawienie. Tak więc obie tradycje, choć wynikające z różnych historii, niosą podobne przesłanie o triumfie światła nad mrokiem” – czytamy.
Dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego te święta są do siebie tak podobne, że postanowiono zorganizować wspólne uroczystości.
„2 stycznia 2025 r., Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL zaprasza na wydarzenie «W blasku Betlejemskiego Światła Pokoju i Swiateł Chanuki. Orędzie Pokoju i Nadziei z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II». Będzie to ostatni dzień Chanuki. Połączenie Betlejemskiego Światła Pokoju z ostatnią świecą Chanuki zwraca uwagę na wspólne wartości, jakimi są pokój, nadzieja i współpraca między Żydami a chrześcijanami” – czytamy.
– Odpalając ostatnią świecę chanukową w obecności Betlejemskiego Światła Pokoju, chcemy podkreślić potrzebę dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, o którą tak zabiegał i apelował Jan Paweł II – powiedział wicedyrektor Centrum Heschela, ks. dr Paweł Rytel-Adrianik.
Skandal w Katowicach. Katolicy zapraszają na chanukę. „Urządzają sobie na parafiach hucpę”