Pałac Elizejski ujawnił listę gości obecnych na otwarciu Notre Dame. W powodu pogody część planu uroczystości zmieniono i przeniesiono jednak do wnętrza katedry. Tam też będzie miało miejsce około 15-minutowe przemówienie prezydenta Macrona.
Kto odpowiedział na zaproszenie Emmanuela Macrona? Najwięcej uwagi poświęca się amerykańskiemu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi. W skład towarzyszącej mu 150-osobowej wejdzie m.in. Elon Musk. Jest to pierwsza zagraniczna podróż od czasu jego wyboru. Oficjalnie USA reprezentuje jednak małżonka obecnego prezydenta – Jill Biden.
Musk ostatnio zirytował władze Francji, po tym, jak opublikował na swoim portalu społecznościowym informację o placu budowy. Krótki film ujawniający szczegóły i upubliczniony tam na kilka godzin przed wizytą Emmanuela Macrona, zirytował Pałac Elizejski, który od tygodni starał się budować w tej sprawie napięcie.
Spodziewane są koronowane głowy – w tym król i królowa Belgii oraz król Hiszpanii , a także około trzydziestu prezydentów i premierów, w tym Andrzej Duda. Brytyjski Pałac Kensington będzie reprezentował książę William, ale nie będzie jego żony Kate, która musi się oszczędzać po chorobie.
Do Paryża przyjechał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na uroczystości anonsowana jest także obecność królowej Norwegii Sonji Haraldsen, wiceksięcia Andory Joana-Enrica Vivesa i Sicilia, księcia Monako Alberta II, Henryka, Wielkiego Księcia Luksemburga i jego żony Marii Teresy, a także Tamima bin Hamada Al Thani, emira Kataru.
Swoją obecność potwierdzili także Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, a także Denis Sassou-Nguesso, Prezydent Republiki Konga, Félix Tshisekedi, Prezydent Republiki Demokratycznej Konga, Brice Oligui Nguema, Prezydent Republiki Gabonu i kilku głów państw głównie z krajów Europy Wschodniej, w tym Salomé Zourabichvili z Gruzji. Króla Maroka będzie reprezentował jego brat Mouley Rachid.
Zwraca się też uwagę na kilku „nieobecnych”. Nie ma Karola III i królowej Camilli, która podobno ma wirusowe zapalenie płuc. Przede wzystkim jednak nie będzie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, której obecność była wcześniej
Powodem odwołanie jest… finalizacja przez nią porozumienia UE-Mercosur na szczycie w Montevideo. Przeciw były kraje „rolnicze” Unii, w tym Francja, „za” kraje, które liczą na zwiększenie eksportu do Ameryki Łacińskiej, przede wszystkim Niemcy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wywołała oburzenie całej francuskiej klasy politycznej po zawarciu „za plecami Francji kontrowersyjnej umowy handlowej między UE a krajami Ameryki Południowej”.
Van der Leyen mogła się obawiać, że usłyszy w Paryżu słowa krytyki. Francuskie media zastanawiają się nawet, czy o podpisaniu umowy o wolnym handlu „zdecydowała się z własnej woli, czy też została do tego zmuszona?”.
Ostatecznie Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie weźmie udziału w ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre-Dame w Paryżu, o cym poinformował w piątek 6 grudnia rzecznik Komisji. Dzień wcześniej padła zapowiedź jej przyjazdu. Zwłaszcza, że przy tej okazji miała spotkać się z Donaldem Trumpem po raz pierwszy od jego reelekcji na lokatora Białego Domu.