Strona głównaWiadomościŚwiatW pobliżu Nantes odkryto 150 średniowiecznych grobów

W pobliżu Nantes odkryto 150 średniowiecznych grobów

-

- Reklama -

Na placu budowy Carré Daviais, w centrum Rezé, na południowych przedmieściach Nantes (departament Loire-Atlantique) trwają obecnie prace archeologiczne. Wykopaliska odkrywają prawie tysiącletnią historię lokalną. To prawdziwe „Eldorado” bo nagromadzone są tu pochówki datowane na okres od VI do XVI wieku.

W październiku odkryto u podnóża kościoła Saint-Pierre 87 grobów. Do dzisiaj doliczono się ich już ponad 150. W centrum Rezé, na południowych przedmieściach Nantes, pracuje grupa specjalistów z Narodowego Instytutu Badań Archeologicznych (Inrap). Teren wykopalisk obejmuje obszar Carré Daviais, na którym rozpoczęto na początku października budowę pomiędzy miejscowym ratuszem a niewielkim neogotyckim kościołem.

Miejsce okazało się starym średniowiecznym cmentarzem i szybko trzeba było wezwać archeologów. Akcja archeologiczna, która pierwotnie miała zakończyć się w grudniu, w obliczu nowych odkryć, potrwa co najmniej do marca.

Naukowcy mówią o „niesamowitym szczęściu”, bo na niewielkim obszarze można prześledzić ewolucję pochówków na przestrzeni niemal dziesięciu wieków. Ponad 80 szczątków ludzkich zostało przeniesionych do regionalnego centrum Inrap w Carquefou, gdzie zostaną dokładniej zbadane i datowane metodą węgla C14 w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Archeolog Marie Perrin już teraz jednak informuje, że badania zmarłych w średniowieczu w Rezé, wskazują np. obecności całunów, które na przestrzeni wieków ulegały zniszczeniu. Nie ma tu dużo przedmiotów, ani elementów zdobniczych, zgodnie z praktykowaną w średniowieczu surową formą pochówku. Głowy zmarłych skierowane są na zachód. Kilka sarkofagów o prymitywnej konstrukcji, bez dekoracji, wskazuje na bardziej prestiżowe pogrzeby mieszczan.

Pod średniowiecznym cmentarzem dokonano jeszcze odkrycia rzymskiej ulicy, która łączyła te okolice z dzielnicą starożytnego Ratiatum, nazwaną tak na cześć rzymskiego portu zbudowanego w I wieku naszej ery, u podnóża dawnego ujścia Loary. Zidentyfikowano także hipotetyczny portyk starego sklepu. Docelowo teren wykopalisk zostanie przekształcony w plac miejski.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze