Strona głównaWiadomościŚwiatKuriozalna decyzja sądu. Organizator "Konwoju Wolności" uznany za winnego

Kuriozalna decyzja sądu. Organizator „Konwoju Wolności” uznany za winnego

-

- Reklama -

Pat King, jeden z głównych organizatorów Konwoju Wolności z początku 2022 r., który miał miejsce w stolicy Kanady, Ottawie, oraz na przejściach granicznych, został w piątek uznany przez sąd za winnego większości stawianych mu zarzutów.

Przypomnijmy, że Konwój Wolności w Kanadzie był reakcją mieszkańców na zamordystyczną politykę covidową. Podczas protestów ciężarówek przeciwko restrykcjom covidowym władze używały wobec manifestantów rozmaitych, brutalnych środków. Dochodziło m.in. do tratowania protestujących końmi przez policję, aresztowań – także polityków, którzy popierali protest, czy zastraszania kierowców blokowaniem firmowych rachunków oraz zawieszeniem ubezpieczenia samochodu, a także blokowaniem osobistych rachunków bankowych.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Proces karny Kinga rozpoczął się w połowie maja br. w Ottawie. Oskarżony nie przyznawał się do winy. W piątek został przez sąd uznany za winnego pięciu zarzutów dotyczących popełnienia wykroczeń i niestosowania się do postanowień sądu, natomiast nie uznano go za winnego trzech zarzutów związanych z zastraszaniem, zachęcaniem do takich działań i przeszkadzaniem funkcjonariuszowi.

Europa Suwerennych Narodów

Jednym z podstawowych pytań podczas procesu był wpływ Kinga na Konwój Wolności oraz jego rola lidera. Prokuratura wskazywała, że ten wpływ był bardzo duży, używając jako dowodów się m.in. postów z mediów społecznościowych, w których King żądał od kierowców ciężarówek używania klaksonów, choć sąd zakazał takich działań na terenie miasta. Obrona twierdziła, że nie kontrolował Konwoju i przedstawiała wezwania Kinga do pokojowego zachowania się – podsumowywał w piątek francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Wśród dowodów przedstawionych przez prokuraturę znalazło się m.in. jedenastominutowe nagranie wideo dokumentujące ciągły hałas klaksonów, krzyki tłumu i utrudnienia dla mieszkańców domów przy ulicach w Ottawie, na którym parkowały ciężarówki.

Konwój Wolności w styczniu i lutym 2022 r. miał być wyrazem protestu kierowców ciężarówek przeciwko restrykcjom covidowym podczas mniemanej pandemii. King, jak opisywały media, sam przedstawiał się wówczas jako lider protestów i wiele swoich wypowiedzi dokumentował w mediach społecznościowych. Został zatrzymany w lutym 2022 r., wypuszczony w lipcu 2022 pod warunkiem przestrzegania zakazu używania mediów społecznościowych i organizacji protestów. W sierpniu ub.r. te warunki zaostrzono.

Poza Kingiem wśród znanych publicznie organizatorów Konwoju byli także Tamara Lich i Chris Barber, nie ma jeszcze wyroków w ich sprawach.

Na początku lutego br. sąd zgodził się na rozpatrzenie pozwu zbiorowego na kwotę 300 mln CAD, wniesionego przez mieszkańców i firmy z Ottawy przeciwko protestującym.

Podczas protestów kierowców ciężarówek rząd federalny skorzystał, po raz pierwszy w historii Kanady, z ustawy o sytuacjach wyjątkowych, umożliwiając usunięcie protestujących ze stolicy i przejść granicznych. Ta policyjna operacja zakończyła się 17 lutego 2022 r.

Organizator „Konwoju wolności” z zarzutami. Państwo po raz pierwszy zastosowało takie środki

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze