Strona głównaWiadomościŚwiatKlęska polskiej polityki. Scholz rozmawia z Putinem. Zełenski mówi o zakończeniu wojny

Klęska polskiej polityki. Scholz rozmawia z Putinem. Zełenski mówi o zakończeniu wojny

-

- Reklama -

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby w przyszłym roku wojna się skończyła na drodze dyplomatycznej – oświadczył w sobotę Wołodymyr Zełenski. W piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz pierwszy od dwóch lat rozmawiał z rosyjskim prezydentem Olafem Scholzem.

– Ważne jest stanowisko prezydenta Trumpa i stosunek USA do Ukrainy. Nie można mówić abstrakcyjnie: jestem pośrednikiem, dlatego nie mogę być po żadnej ze stron. Ameryka powinna utrzymać stanowisko, że Rosja jest agresorem, złamała naszą integralność terytorialną, prawo międzynarodowe – powiedział Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiego nadawcy Suspilne z okazji 100-lecia Ukraińskiego Radia.

- Reklama -

Zełenski podkreślił, że by rozpocząć jakiekolwiek działania dyplomatyczne, Ukraina „musi być silna”. Mówiąc o kontaktach z Donaldem Trumpem, prezydent Ukrainy wskazał, że „miał z nim bardzo dobrą rozmowę we wrześniu”. Powiedział również, że gdy pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach, ten powiedział, „że chce skończyć wojnę, ale chce (także) pomóc”.

Scholz rozmawiał z Putinem

Rzecznik rządu w Berlinie poinformował, że kanclerz Niemiec w przeprowadzonej w piątek rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem nalegał, by Rosja była gotowa na rozmowy z Ukrainą w celu wynegocjowania trwałego, sprawiedliwego pokoju. Scholz wezwał też Putina do wycofania wojsk z terenów Ukrainy – podała agencja dpa.

Kanclerz potwierdził, że Niemcy są zdeterminowane do dalszego wspierania Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne. Dał też Putinowi do zrozumienia, że udział północnokoreańskich żołnierzy w walkach przeciwko Ukrainie stanowi poważną eskalację i rozszerzenie konfliktu.

Z kolei Kreml poinformował, że Władimir Putin powiedział Scholzowi, że ewentualne porozumienia, mające na celu zakończenie wojny na Ukrainie, powinny „opierać się na nowych realiach terytorialnych”. – Miała miejsce szczegółowa i szczera wymiana poglądów na sytuację na Ukrainie – oznajmił Kreml i zaznaczył, że Putin mówił o „bezprecedensowym pogorszeniu” w stosunkach między dwoma krajami, za które obwinił nieprzyjazne działania Niemiec.

W sprawie możliwości porozumienia z Ukrainą Putin oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska od czerwca br. i powtórzył, że wojna może się zakończyć, jeśli Kijów zrezygnuje ze swoich ambicji wstąpienia do NATO i odda wszystkie cztery regiony, do których Rosja rości sobie prawa.

– Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu – oznajmił Kreml.

Źródło:PAP

Najnowsze