Strona głównaWiadomościŚwiatFrancja wypiera się, że łamie embargo w dostawach broni

Francja wypiera się, że łamie embargo w dostawach broni

-

- Reklama -

Francuski sprzęt wojskowy jest używany w Sudanie, co narusza międzynarodowe embargo na dostawy broni do tego kraju. Francję potępiła Amnesty International, ale Paryż wypiera się dostaw i zapowiada „szczegółową analizę, w celu zrozumienia, w jaki sposób takie materiały wojenne mogły trafić w ręce sudańskich sił paramilitarnych”.

W Sudanie od kwietnia 2023 r. ma miejsce gwałtowny konflikt. Sprzęt wojskowy wyprodukowany przez grupy KNDS-France i Lacroix został zauważony przez Amnesty International w pojazdach opancerzonych dostarczonych tam przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

- Reklama -

„Nasze badania pokazują, że systemy uzbrojenia zaprojektowane i wyprodukowane we Francji są wykorzystywane na polu bitwy w Sudanie” – stwierdza sekretarz generalna tej organizacji Agnès Callamard. Zdaniem Amnesty International stanowi to „naruszenie embarga” na dostawy broni do Sudanu nałożonego przez Unię Europejską.

Ma tu chodzić o transportery opancerzone „Nimr Ajban”, produkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez grupę Edge, wykorzystywane przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) generała Mohameda Hamdane Daglo w Sudanie, szczególnie w Darfurze. Te pojazdy opancerzone są wyposażone w system samoobrony Galix, zaprojektowany przez koncerny KNDS-France i Lacroix.

Systemy wyposażone w czujniki, potrafią wykryć zagrożenie i są wyposażone w kilka wyrzutni osłon i pociski do „neutralizowania” wroga, który znalazłby się w pobliżu pojazdu. Na poparcie swojej analizy Amnesty International opublikowało trzy zdjęcia pojazdów wyposażonych w systemy Galix. Francuskie media jednak twierdzą, że trudno zweryfikować, czy francuski sprzęt obecny w Sudanie od 2017, był wykorzystywany od początku konfliktu w kwietniu 2023 roku?

Sugeruje się, że system Galix może pochodzić „odzysku”. Jego dostawa i użycie w tym konflikcie w Darfurze stanowiłoby wyraźne naruszenie embarga ONZ. Francuski Sekretariat Generalny Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego (SGDSN), odpowiedzialny za kontrolę eksportu materiałów wojennych, nie skomentował raportu, podobnie jak koncerny KNDS-France i Lacroix.

Sudan objęty jest unijnym embargiem na sprzedaż broni. Także ONZ nałożyło podobny zakaz i to jeszcze w 2004 r. na region Darfuru. Wojna w Sudanie pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, a miliony ludzi wysiedlono. Wojna toczy się pomiędzy armią dowodzoną przez generała Abdela Fattaha al-Burhane’a i oddziałami paramilitarnymi FSR, jego byłego zastępcy, generała Mohameda Hamdane Daglo. Obie strony oskarżano o zbrodnie wojenne, w tym o masowe bombardowania obszarów zaludnionych, umyślne atakowanie ludności cywilnej i blokowanie pomocy humanitarnej.

Źródło: France Info

Najnowsze