Strona głównaWiadomościSportONZ wspiera islamizację sportu?

ONZ wspiera islamizację sportu?

-

- Reklama -

„Noszenie hidżabów przez zawodniczki jest uzasadnione” – twierdzą eksperci ONZ, a ich zakaz jest „dyskryminujący i należy go anulować”. To cios w wytyczne o „laickości sportu”, które wprowadziła np. Francja.

W poniedziałek 28 października niezależni eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych uznali, że decyzja rządu zakazująca francuskim sportowcom noszenia hidżabu podczas zawodów sportowych jest „nieproporcjonalna i dyskryminująca”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

We Francji sportsmenkom nie wolno wkładać hidżabu, bo uznano, że tego wymaga idea „sekularyzmu”. Zakaz spotkał się z krytyką niektórych zawodniczek francuskich wyznających islam, a kontrowersje nasiliły się podczas olimpiady i paraolimpiady w Paryżu, w 2024 r.

Europa Suwerennych Narodów

Jednak, według niezależnych ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, ta zasada „laickości sportu” jest „nieproporcjonalna i dyskryminująca”. Postulują więc anulowanie zakazu. Według specjalistów ONZ, zakaz „narusza prawo zawodniczek do swobodnego uzewnętrzniania swojej tożsamości, religii lub przekonań prywatnych i publicznych oraz do uczestniczenia w życiu kulturalnym”.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Według nich kobiety noszące hidżab muszą mieć możliwość „uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym” oraz „we wszystkich aspektach życia francuskiego społeczeństwa, którego są częścią”, w taki sam sposób jak inni sportowcy. Zdaniem ONZ, „neutralność i laicyzm państwa nie są uzasadnionymi powodami” wprowadzenia zakazu.

Ministerstwo Sportu uzasadniało podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu, że zawodniczkom ich reprezentacji nie wolno nosić hidżabu, ani żadnego innego „znaku lub stroju o charakterze religijnym”, w ramach stosowania zasady „neutralności”. Zakaz ten dotyczył jednak wyłącznie reprezentacji Francji.

Takie uzasadnienie nie przekonało ekspertów ONZ, którzy twierdzą, że to nakładanie ograniczeń na prawo do wolności słowa oraz wolności do manifestowania religii i przekonań. Wezwali Francję do „podjęcia wszelkich dostępnych jej środków” w celu ochrony „kobiet i dziewcząt decydujących się na noszenie hidżabu”. Muzułmanki okazały się ofiarami „nietolerancji”…

Źródło: Valeurs

Najnowsze