Strona głównaWiadomościPolskaSpór o meczet w Warszawie. Muzułmańska Fundacja skarży decyzję burmistrza Śródmieścia

Spór o meczet w Warszawie. Muzułmańska Fundacja skarży decyzję burmistrza Śródmieścia

-

- Reklama -

Burmistrz warszawskiego Śródmieścia Aleksander Ferens unieważnił konkurs na wynajem lokalu przy ul. Marszałkowskiej 45/49, który wygrała Muzułmańska Fundacja na rzecz Edukacji i Integracji. Organizacja uznaje tę decyzję za przejaw dyskryminacji religijnej i zwraca się o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sprawa wzbudziła kontrowersje po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o planach utworzenia w lokalu sali modlitewnej. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule Multikulti Trzaskowskiego. Meczet w ścisłym centrum Warszawy?! Kontrowersje wokół planów wynajmu lokalu muzułmanom

„To, że unieważniono wygrany przez nas konkurs, uważamy za dyskryminację na tle religijnym” – mówi wp.pl Ahmad Alattal, członek zarządu Fundacji. Zapewnia on, że fundacja planowała utworzenie domu kultury z możliwością zgromadzenia około 100 osób, a nie meczetu. W lokalu miała również powstać restauracja i sklep spożywczy.

Fundacja zaoferowała czynsz w wysokości 26,7 tys. zł miesięcznie – 38,80 zł za metr, stawka, jak na śródmieście Warszawy, bardzo „promocyjna” – i była jedynym oferentem w konkursie. Wcześniej, jak twierdzi, prowadziła rozmowy z władzami dzielnicy i otrzymała potwierdzenie, że planowana działalność jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.

Urząd dzielnicy tłumaczy swoją decyzję względami finansowymi, wskazując na niewielkie dochody fundacji w 2023 roku (34 tys. zł) i potencjalnie wysokie koszty adaptacji lokalu. Ponadto, według urzędników, program działania fundacji nie zawierał działań skierowanych specjalnie do mieszkańców Śródmieścia.

Ahmad Alattal jako argument za wynajmem muzułmanom lokalu w ścisłym centrum Warszawy podaje, że społeczność związana z fundacją to obywatele Polski, mówiący po polsku i od lat mieszkający w kraju. Organizacja zwróciła się o interwencję nie tylko do RPO, ale także do Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz sejmowej Komisji do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Obecnie w Warszawie funkcjonują dwa meczety: na Wilanowie i Ochocie, oraz kilka sal modlitewnych, m.in. przy ul. Targowej i Zamienieckiej.

Źródło:wp.pl

Najnowsze