Strona głównaWiadomościŚwiatMilei likwiduje państwowe koleje. Przynosiły ogromne straty. "Pieniądze, które wyszły od każdego...

Milei likwiduje państwowe koleje. Przynosiły ogromne straty. „Pieniądze, które wyszły od każdego z nas”

-

- Reklama -

Kancelaria libertariańskiego prezydenta Argentyny Javiera Mileia poinformowała, że rozpoczęła proces prywatyzacji państwowej spółki kolei towarowych Trenes Argentinos Cargas. Ponowiła przy tym zapowiedź „prywatyzacji wszystkiego, co można sprywatyzować”.

Milei jest zwolennikiem ograniczenia roli państwa w gospodarce do minimum. Od zaprzysiężenia w grudniu 2023 roku wprowadza w życie szeroko zakrojone reformy, starając się rozmontować państwo opiekuńcze i przekształcić kraj zgodnie z modelem skrajnie liberalnym.

- Reklama -

„Kancelaria prezydenta informuje, że rozpoczął się proces prywatyzacji Trenes Argentinos Cargas, znanych również jako Belgrano Cargas y Logistica S.A.” – napisano w komunikacie.

Rzecznik prezydenta Manuel Adorni oświadczył, że spółka przynosiła straty. „W ubiegłym roku państwo włożyło w tę firmę 112 mln dolarów, pieniądze, które wyszły od każdego z nas, Argentyńczyków” – podkreślił.

W komunikacie zaznaczono, że tory i ziemia, będące własnością spółki, pozostaną w rękach państwa. Prywatyzację nadzorować ma szef Agencji Transformacji Przedsiębiorstw Publicznych w ministerstwie gospodarki Diego Caher. Nie podano, czy pojawiły się już firmy zainteresowane przejęciem spółki.

„Jak sygnalizował prezydent Javier Milei, ten rząd sprywatyzuje wszystko, co można sprywatyzować i przekaże sektorowi prywatnemu, aby funkcjonowało efektywnie, wszystko, co można przekazać sektorowi prywatnemu” – dodano.

Administracja Mileia chciałaby sprzedać w prywatne ręce ponad 40 spółek należących w całości lub w części do skarbu państwa, ale Kongres jak dotąd zgodził się tylko na częściową lub całkowitą prywatyzację ośmiu z nich, w tym Trenes Argentinos Cargas.

W tym tygodniu rząd Mileia ogłosił również decyzję o likwidacji urzędu celno-skarbowego AFIP i powołania na jego miejsce urzędu o skrócie ARCA, który – jak zapewniono – będzie „wydajniejszy, mniej kosztowny i mniej biurokratyczny”.

Źródło:PAP

Najnowsze