Strona głównaWiadomościPolskaNie przegap zmiany czasu 2024. Już niedługo przestawiamy zegarki. Co Polacy sądzą...

Nie przegap zmiany czasu 2024. Już niedługo przestawiamy zegarki. Co Polacy sądzą o zmianie czasu? [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Już za tydzień po raz kolejny przestawimy zegarki z czasu letniego na tzw. zimowy, a dokładnie to na czas normalny, bliższy naturalnemu słonecznemu. Co Polacy sądzą na temat zmiany czasu? Sondaż SW Research dla „Wprost” daje jednoznaczną odpowiedź.

W nocy z 26 na 27 października ponownie nastąpi zmiana czasu z letniego na normalny. Oznacza to, że trzeba będzie cofnąć zegarek o godzinę – z godz. 3.00 na 2.00 czyli odbierzemy godzinę skradzioną nam przez wiosenną zmianę czasu. W bardziej naturalnych warunkach czasowych pożyjemy w Polsce do ostatniej soboty marca, kiedy to znowu zmienimy czas na letni. Zmiana czasu w naszym kraju dokonywana jest nieprzerwanie od 1977 roku.

W ostatnich latach w Unii Europejskiej toczy się debata na temat zniesienia zmiany czasu. W 2018 roku Parlament Europejski zaapelował do Komisji Europejskiej o ocenę funkcjonujących aktualnie przepisów w tej sprawie. Doszło wówczas do konsultacji społecznych, w których przeszło 80 proc. ankietowanych Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

KE przedłożyła więc PE i Radzie Unii Europejskiej wniosek ws. zniesienia zmiany czasu i uchylenia dyrektywy wprowadzającej czas letni i zimowy. W głosowaniu w PE w 2019 roku zadecydowano, że to państwa członkowskie mają ostatecznie decydować, czy chcą, by na ich terytorium na stałe obowiązywał czas letni czy zimowy. Zegarki miały być przestawiane po raz ostatni w 2021 roku. Jednak ostatecznie tak się nie stało, rzekomo z powodu… pandemii.

Zmiana czasu nie jest dla nas naturalne – powoduje problemy ze snem, rozdrażnienie, w okresie po zmianie czasu jest więcej wypadków drogowych i więcej pacjentów zgłasza się do lekarza. Urzędowe ustalanie, kiedy mamy spać a kiedy pracować, nie jest dobre dla naszych organizmów, a jak wiadomo sen to podstawa dobrego zdrowia i długowieczności. O kosztach dla gospodarki nie wspominając.

Polacy w zdecydowanej większości mają negatywne zdanie na temat zmiany czasu. W sondażu SW Research dla „Wprost” ankietowanych zapytano: „Czy jest Pan/Pani za zniesieniem zmiany czasu w Polsce?”.

Na tak postawione pytanie aż 72,8 proc. odpowiedziało tak”. Tylko 16,3 proc. było przeciwko. 10,9 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Źródło:wprost.pl

Najnowsze