Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek zmianę ustawy o sporcie – poinformował na portalu X minister sportu Sławomir Nitras.
O nowelizacji ustawy o sporcie już pisaliśmy TUTAJ. Zakłada ona m.in. wprowadzenie parytetów, czy walkę z „dyskryminacją”, która otwiera furtkę do promocji LGBT. Jednym z czynników „ryzyka” jest tu bowiem tzw. orientacja seksualna. To wszystko ma się odbywać pod groźbą zakręcenia kurka z pieniędzmi. Pojawia się tam także instytucja Rzecznika, który miałby tę walkę kontrolować.
„Projekt przewiduje m.in., że kobiety będą stanowić co najmniej 30 procent w zarządach związków sportowych” – napisał szef resortu.
„Powołany zostanie także rzecznik ochrony praw zawodników, zwalczający przemoc i dyskryminację w sporcie” – dodał Nitras.
Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła zmianę ustawy o sporcie.
Projekt przewiduje, https://t.co/tjYKP0Iq1D. kobiety będą stanowić co najmniej 30% w zarządach związków sportowych. Powołany zostanie także rzecznik ochrony praw zawodników, zwalczający przemoc i dyskryminację w sporcie. pic.twitter.com/56A5lvmQCD— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) October 14, 2024
Pod wpisem ministra zaroiło się od komentarzy.
„Więcej kobiet w zarządach. Problem sportu rozwiązany. Pora na CS’a” – skwitował Damian Adam Marks.
Więcej kobiet w zarządach. Problem sportu rozwiązany. Pora na CS’a.
— Damian Adam Marks (@DamianAdamMarks) October 15, 2024
„To kiedy zaczniecie od swojego Ministerstwa?” – pytał Marcel Pająk.
To kiedy zaczniecie od swojego Ministerstwa?
— Marcel Pająk🇵🇱 (@PajakMarcel) October 14, 2024
„Brawo, „kolejny” sukces” – stwierdził Tomasz Kula.
Brawo, „kolejny” sukces pic.twitter.com/FiK9pN3oZL
— Tomasz Kula (@ToKul80) October 14, 2024
„To jest dowód jacy ideologiczni idioci rządzą obecnie Polską. Nigdy w historii żadne obligatoryjne przymusy zatrudnienia kogokolwiek nie przyniosły dobrych efektów. Czy te kobiety to jacyś niepełnosprawni intelektualnie, że trzeba ich wstawiać do zarządów inaczej niż przez rynek?” – pytał Bob Giedron.
To jest dowód jacy ideologiczni idioci rządzą obecnie Polską. Nigdy w historii żadne obligatoryjne przymusy zatrudnienia kogokolwiek nie przyniosły dobrych efektów. Czy te kobiety to jacyś niepełnosprawni intelektualnie, że trzeba ich wstawiać do zarządów inaczej niż przez rynek?
— Bob Giedron 💯 🇵🇱 (@Bob_Gedron) October 14, 2024
„Parytety parytetami, macie tutaj 30% i się uśmiechać od ucha do ucha 🤡 cyrk dla ubogich intelektualnie silniczków 🫠” – ocenił
Mefistofeles.
Parytety parytetami, macie tutaj 30% i się uśmiechać od ucha do ucha 🤡 cyrk dla ubogich intelektualnie silniczków 🫠
— Mefistofeles 🫠 (@mefistofelleess) October 15, 2024
„Powinniście też wymusić, żeby więcej kobiet pracowało przy budowach dróg i autostrad, w kopalniach, w tartakach przy wycince drzew, czy jako ładowaczki śmieciarek, albo odbiorcy szamba.
Tam jest pełna dyskryminacja!
I pamiętajcie, że Kopernik też była kobietą!🤡” – kpił Tomasz.
Powinniście też wymusić, żeby więcej kobiet pracowało przy budowach dróg i autostrad, w kopalniach, w tartakach przy wycince drzew, czy jako ładowaczki śmieciarek, albo odbiorcy szamba.
Tam jest pełna dyskryminacja!
I pamiętajcie, że Kopernik też była kobietą!🤡— Tomasz (@Tomasz_Rok) October 15, 2024
„Obrzydliwe traktowanie kobiet sugerujące, że potrzebują jakiejś specjalnej pomocy. Otóż Panie ministrze kobiety sobie dają świetnie radę w życiu bez łaski polityków. I nie należy im w tym przeszkadzać wprowadzając przepisy sugerujące, że kobiety sobie nie dają rady” – stwierdził Damian Ludwiczak.
Obrzydliwe traktowanie kobiet sugerujące, że potrzebują jakiejś specjalnej pomocy. Otóż Panie ministrze kobiety sobie dają świetnie radę w życiu bez łaski polityków. I nie należy im w tym przeszkadzać wprowadzając przepisy sugerujące, że kobiety sobie nie dają rady.
— Damian Ludwiczak (@DaLudwik) October 15, 2024
W projekcie nowelizacji skupiono się przede wszystkim na wprowadzeniu do porządku prawnego rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia w polskim sporcie negatywnych zjawisk, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie.
Projekt przewiduje także wsparcie rozwiązań poprawiających sytuację sportowców na rynku pracy po zakończeniu startów, poprzez wprowadzenie do ustawy rozwiązań motywujących ich do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej.
Zaproponowano też dodanie do ustawy o sporcie przepisu, który wskazuje, że osoba sprawująca funkcję sędziego sportowego w przypadku wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
Projekt dodaje do listy obecnych podmiotów, które mogą otrzymać dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy nowy podmiot w postaci Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.