Aktywiści występujący w obronie klimatu w środę spryskali czerwoną farbą kolumny i schody gmachu parlamentu Finlandii w Helsinkach. Akcję przeprowadzono w proteście przeciw prowadzonemu przez fińską firmę wydobyciu na dużą skalę torfu w Szwecji.
Wydobycie torfu przez fińską spółkę państwową Neova powoduje większą emisję szkodliwych gazów cieplarnianych niż cały transport lotniczy w Szwecji – głosi manifest fińskiego ruchu ekologicznego Elokapina, który połączył siły ze szwedzkimi aktywistami klimatycznymi z grupy Aterstall Vatmarker.
Podkreślono, że Neova, która odpowiada za ponad 70 proc. wydobycia torfu w Szwecji, niszczy środowisko, a otrzymuje dotacje.
Środowa akcja ma również charakter „dzieła sztuki”, a farbę użytą do pomalowania fasady parlamentarnego gmachu „łatwo zmywa się wodą” – zapewnili aktywiści.
Fiński parlament został wzniesiony w latach 20. ubiegłego wieku w stylu klasycystycznym. Po akcji aktywistów kilkunastometrowe kolumny oraz schody prowadzące do gmachu sprawiały wrażenie, jakby ociekały krwią – relacjonowały główne fińskie media. Policja zatrzymała na miejscu około 10 osób.
Według przewodniczącego parlamentu Jussiego Halla-aho „ten rodzaj wandalizmu i terroryzowania społeczeństwa, pod przykrywką akcji klimatycznych, odbywa się przy cichej aprobacie mediów”. Podkreślił, że Finlandia jest „jednym z nielicznych krajów, w których gmach parlamentu nie jest odgrodzony barierkami czy betonowymi zaporami”.
Environmental activists spectacularly splash red paint on Finnish parliament building
This is how they protested against peat extraction.
Dozens of people were detained. pic.twitter.com/wsTPWkq4Xn
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) September 25, 2024