Strona głównaWiadomościPolskaCo oznacza stan klęski żywiołowej? Tusk: "Zleciłem przygotowanie rozporządzenia"

Co oznacza stan klęski żywiołowej? Tusk: „Zleciłem przygotowanie rozporządzenia”

-

- Reklama -

Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej – poinformował premier Donald Tusk na platformie X.

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

- Reklama -

Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka; głębokość wody w zalanych kwartałach w centrum miasta waha się od 50 cm do 1,5 metra. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności.

Stan klęski żywiołowej to stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia, na terenie całego kraju lub tylko na części jego terytorium.

Stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni. Przedłużenie stanu klęski żywiołowej może nastąpić za zgodą Sejmu.

Stan klęski żywiołowej może wprowadzić Rada Ministrów tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości. Rada Ministrów może wprowadzić stan klęski żywiołowej z własnej inicjatywy lub na wniosek właściwego wojewody.

W czasie stanu klęski żywiołowej nie mogą być zmienione:

– Konstytucja,
– ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego,
– ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz
– ustawy o stanach nadzwyczajnych.

W czasie stanu klęski żywiołowej oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu:

– nie może być skrócona kadencja Sejmu,
– nie może być przeprowadzane referendum ogólnokrajowe,
– nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kadencje Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz Prezydenta ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan klęski żywiołowej.

Ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać następujące wyłącznie wolności i prawa:

– wolność działalności gospodarczej,
– wolność osobista,
– nienaruszalność mieszkania,
– wolność poruszania się i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– prawo do strajku,
– prawo własności,
– wolność pracy,
– prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
– prawo do wypoczynku.

Źródło:PAP, INFOR

Najnowsze