Strona głównaWiadomościŚwiatSpora grzywna za używanie systemu rozpoznawanie twarzy. "Bez wiedzy tych osób i...

Spora grzywna za używanie systemu rozpoznawanie twarzy. „Bez wiedzy tych osób i bez ich zgody”

-

- Reklama -

Firma Clearview AI została ukarana grzywną w wysokości 30,5 miliona euro. Kara nałożona została w Holandii przez tamtejszy organ ochrony danych (AP). Clearview AI, Inc. to amerykańska firma zajmująca się rozpoznawaniem twarzy i dostarczająca oprogramowanie organom ścigania, agencjom rządowym i innym organizacjom.

Algorytm firmy dopasowuje twarze do bazy danych zawierającej ponad 20 miliardów obrazów zebranych z Internetu, w tym aplikacji mediów społecznościowych. Korzystanie z narzędzia do rozpoznawania twarzy budzi jednak kontrowersje. Kilku senatorów USA wyraziło obawy dotyczące praw do prywatności, a Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) pozwała firmę za naruszenie przepisów dotyczących prywatności przy kilku okazjach.

- Reklama -

W Holandii organ regulacyjny uznał, że „Clearview posiada […] bazę danych zawierającą ponad 30 miliardów zdjęć ludzi […] bez wiedzy tych osób i bez ich zgody”. We wtorek 3 września nałożył na tego typu amerykańską usługę rozpoznawania twarzy grzywnę w wysokości 30,5 mln euro. Utworzenie bazy danych zawierającej miliardy zdjęć, w tym także Holendrów, uznano za nielegalne.

Sprawa jest o tyle ważna, że firma jest oskarżana o to, że podobne bazy danych utworzyła w co najmniej około 30 krajach. Clearview AI oferuje usługę identyfikacji osoby na podstawie jej zdjęcia.

Holenderski organ ochrony danych nakazał także zaprzestanie tego typu naruszeń prywatności i zagroził Clearview dalszymi sankcjami. „Rozpoznawanie twarzy to bardzo radykalna technologia, której nie możemy po prostu udostępnić każdemu” – powiedział prezes tego organu Aleid Wolfsen.

Clearview Inc. broni się tym, że świadczy usługi wyłącznie na rzecz służb wywiadowczych i dochodzeniowych i to poza Unią Europejską. Wolfsen odpowiada, że rozpoznawanie twarzy może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa i prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępców przez władze oficjalne, ale „nie powinno być zarządzane przez spółkę komercyjną”, bo może to prowadzić do nadużyć. Ostrzegł także, że „krajowe organizacje korzystające z Clearview w Holandii mogą również spodziewać się wysokich kar finansowych”.

Amerykański start-up został już także ukarany grzywną w wysokości 20 mln euro m.in. we Francji i w Wielkiej Brytanii. We Włoszech firma również została ukarana grzywną, ale w wysokości 8,85 mln euro.

Źródło:

Źródło:Le Figaro/AP

Najnowsze