Zachodnie media znowu mają używanie na talibach. Może to i dobrze, bo nieświadomie przedstawiają trochę przyszłość swoich krajów, kiedy zapanują już tam prawa szariatu… Na razie jednak nowe przepisy wymyślone przez wyznawców islamu dotyczą Afganistanu.
Rząd talibów wprowadził tam nowe przepisy dotyczące kontroli zachowań publicznych kobiet. Wynikają one ze ścisłej interpretacji prawa szariatu. Od momentu przejęcia władzy w 2021 roku, talibowie są tu konsekwentni.
W ubiegłym tygodniu rząd w Kabulu przedstawił nowy pakiet przepisów, obejmujący m.in. zakaz śpiewania i głośnego czytania przez kobiety w miejscach publicznych. Wynika to z tego, że głos kobiet zaliczany jest do sfery „intymnej”.
Według rzecznika rządu, środek ten ma na celu „zwalczanie występków i promowanie cnót”. Nowa ustawa składa się z 35 artykułów i formalizuje zakazy już powszechnie znane w Emiratach Islamskich. Ustawa została wcześniej zatwierdzona przez najwyższego przywódcę talibów, emira Hibatullaha Akhundzadę, który rządzi Afganistanem dekretami ze swojej twierdzy w Kandaharze.
Za wdrożenie nowych przepisów odpowiadać ma Ministerstwo Rozkrzewiania Cnót i Zapobiegania Złu (PVPV). To ono czuwa nad rygorystycznym przestrzeganiem praw szariatu. Rząd talibów wyraził nawet niedawno zamiar wzmocnienia roli PVPV.
Nowe prawo kodyfikuje także przepis, że „kobiety mają obowiązek zakrywać całe ciało w obecności mężczyzn niebędących członkami ich rodziny”, łącznie z twarzą, „w obawie przed tworzeniem pokus”. Szariat zaleca także, by kobiety opuszczały swoje domy tylko wtedy, gdy jest to „konieczne”.
Zakazy dotykają także kierowców pojazdów, którym zabrania się głośnego odtwarzania muzyki, spożywania lub przewożenia narkotyków, przewożenia kobiet niezawoalowanych, wpuszczania do komunikacji kobiet w obecności mężczyzn niebędących członkami rodziny oraz kobiet bez opiekuna.
Inne zakazy obejmują cudzołóstwo, homoseksualizm, hazard, walki zwierząt, tworzenie lub oglądanie wizerunków żywych istot na komputerze lub telefonie komórkowym, nie zapuszczanie brody lub noszenie brody zbyt krótkiej, itp.
Afganistan jest dobrym poligonem do obserwacji skutków triumfu islamu w życiu społecznym. Współcześnie zachodni „tolerancjoniści”, czy kobiety ulegające urokowi „południowców”, powinni koniecznie być wysyłani na krajoznawczo-kulturową wizytę do Kabulu… Sytuacja kobiet w Afganistanie, która ma strzec ich bezpieczeństwa przed tamtejszymi mężczyznami, pokazuje także, dlaczego „wyzwolone” niewiasty z Europy narażone są w tak dużym stopniu na niebezpieczeństwo ze strony migrantów z tamtych stron.