Zapadły dwa kolejne wyroki: Sądu Okręgowego w Elblągu oraz Sądu Okręgowego w Częstochowie, na podstawie których zmieniono decyzje ZUS, przyznając przedsiębiorcom prawo do Małego ZUS Plus od stycznia 2024 r. – poinformowało Biuro Rzecznika MŚP.
W środę Sąd Okręgowy w Elblągu oraz Sąd Okręgowy w Częstochowie wydały orzeczenia, na podstawie których zmienione zostały decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcom przyznano prawo do Małego ZUS Plus od stycznia 2024 r. – poinformowało Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
„W ustnych motywach rozstrzygnięcia sędziowie podnieśli, że kluczowe znaczenie ma wola prawodawcy. Bezsprzecznie intencją ustawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z Małego ZUS Plus przez 3 lata w ciągu 5 lat” – wskazano w komunikacie.
Jak podało Biuro, 25 lipca br. na skutek wniesionego przez Rzecznika MŚP odwołania podobną decyzję ZUS zmienił również Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, przyznając przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od lutego br.
„Rzecznik interweniuje od początku sporu pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a przedsiębiorcami w sprawie Małego ZUS Plus. Pierwsze korzystne wyroki w tej sprawie świadczą o tym, iż Zakład nie miał prawa blokować dokumentów ubezpieczeniowych” – wskazała rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska. Jak dodała, wyroki stanowią „nowo kształtującą się linię orzeczniczą”.
Przedsiębiorcy, którzy korzystali z preferencji składkowej Mały ZUS Plus w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r., chcieli ponownie z niej korzystać od stycznia 2024 r. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych kategorycznie informował, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus dopiero od stycznia 2025 r. – przekazało Biuro. „Przedsiębiorcom tym ZUS blokował, anulował i odrzucał dokumenty ubezpieczeniowe. Zdarzało się, że pracownicy Zakładu nie chcieli przyjmować dokumentów ubezpieczeniowych, a także informowali, że składanie dokumentów uprawniających do Małego ZUS Plus może skutkować nałożeniem na przedsiębiorców kary w postaci grzywny” – czytamy w komunikacie.
Rzecznik interweniował w setkach tego rodzaju spraw. Składał wnioski o wydanie decyzji administracyjnych, a następnie składał odwołania do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych. Na początku lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy korzystny wyrok, w którym podzielił argumentację Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od stycznia 2024 roku.
Sąd wskazał, że przy interpretacji przepisów prawa dotyczących Małego ZUS Plus należy brać pod uwagę intencję prawodawcy, który chciał, aby wspomniana preferencja składkowa przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych pięcioletnich okresach. Podniósł również, że art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców nakazuje organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.