Strona głównaWiadomościPolitykaPoseł Konfederacji złożył poprawkę, która ma zlikwidować "zamrażarkę" sejmową

Poseł Konfederacji złożył poprawkę, która ma zlikwidować „zamrażarkę” sejmową

-

- Reklama -

Poseł Ryszard Wilk (Konfederacja) złożył poprawkę, która – jak powiedział – ma zlikwidować „zamrażarkę” sejmową na poziomie marszałka Sejmu i komisji sejmowej. Konfederacja chce, aby pierwsze czytanie projektu ustawy odbywało się nie później niż sześć miesięcy od złożenia projektu do marszałka Sejmu, a ponadto, aby komisja przedstawiała sprawozdanie o projekcie nie później niż w ciągu dziewięciu miesięcy od czasu przeprowadzenia I czytania.

Poseł Konfederacja wniósł, aby w związku ze złożoną przez niego poprawką, nie odsyłać projektu do komisji, ale rozpatrzyć ją w trakcie głosowań.

- Reklama -

Sejm przyjął wniosek, aby nie odsyłać projektu zmiany w Regulaminie Sejmu do komisji w związku ze złożoną przez Konfederację poprawką, ale rozpatrzyć ją podczas głosowania.

Zgodnie z zaproponowaną zmianą Regulaminu Sejmu do projektów ustaw, przed skierowaniem ich do pierwszego czytania, będą zamawiane opinie sporządzone przez ekspertów w sprawie oceny skutków regulacji. Projekt zakłada, że marszałek Sejmu po otrzymaniu poselskiego projektu ustawy, przed skierowaniem go do pierwszego czytania, zarządza udostępnienie go w systemie informacyjnym Sejmu w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Za pośrednictwem systemu uczestnicy konsultacji społecznych będą zgłaszać uwagi do projektów; będą mieć na to 30 dni.

Propozycja prezydium zakłada też, że pierwsze czytanie projektu może się odbyć nie wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia posłom druku, a drugie czytanie – nie wcześniej niż po upływie tygodnia od dnia doręczenia posłom sprawozdania komisji o projekcie.

Do zgłaszanych poprawek wnioskodawcy mają dołączać uzasadnienie, wskazujące potrzebę i cel zmiany, a gdy są zgłaszane w drugim czytaniu – projekt ma być kierowany ponownie do komisji, które go rozpatrywały. Proponowane poprawki w formie pisemnej oraz ich uzasadnienie również mają być dostępne w systemie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jak podkreślono, postępowanie z projektami ustaw oraz uchwał może ulec skróceniu.

Twórcy projektu wskazują, że konsultacje społeczne będą przeprowadzane w systemie teleinformatycznym, który będzie stanowił część Systemu Informacyjnego Sejmu. Zaznaczają, że z uwagi na zasady przetwarzania danych osobowych uczestników konsultacji, a także przeciwdziałanie zamieszczaniu treści sprzecznych z prawem (np. tzw. mowy nienawiści) konieczne będzie uzupełnienie m.in. przepisów ustawy z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

(PAP)

Najnowsze