Strona głównaWiadomościPolskaPojazd kosmiczny na polskim niebie. Widoczny był w różnych regionach

Pojazd kosmiczny na polskim niebie. Widoczny był w różnych regionach [FOTO]

-

- Reklama -

Ludzie z różnych części Polski wstawili do mediów społecznościowych zdjęcia widzianej z ziemi rakiety Ariane 6.

Inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 odbył się we wtorek około godz. 20:00 polskiego czasu z centrum lotów kosmicznych ESA w Gujanie Francuskiej.

Podczas swojego pierwszego lotu rakieta wyniosła na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów, w tym satelitę YPSat (ang. Young Professionals Satellite) z zamontowanymi kamerami Scanway.

„Dwukamerowy zestaw optyczny dostarczony przez spółkę pozwoli na monitorowanie dwóch kluczowych faz lotu: procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu, a także rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi na wysokości ok. 600 km” – napisano.

Dodano, że prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld euro.

– Inauguracyjny lot Ariane 6, największej europejskiej rakiety nośnej, to historyczny moment dla całego sektora kosmicznego i kluczowy sprawdzian dla Europy, która pilnie potrzebuje odzyskać niezależność w zakresie własnych środków wynoszenia, które utraciła wraz z odejściem w ubiegłym roku z aktywnej służby rakiety Ariane 5 wykorzystywanej przez 27 lat w ponad 100 lotach kosmicznych. Nowa rakieta pozwoli wynosić blisko 22 ton ładunków użytecznych na niską orbitę Ziemi, co jest wartością o ok. 70 proc. wyższą od konkurencyjnej rakiety Falcon 9 z firmy SpaceX – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

– Z drugiej strony, Ariane 6 nie będzie rakietą odzyskiwalną. Z ilością 30 zakontraktowanych startów z pewnością jednak odegra znaczącą rolę w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego, a my jako Scanway będziemy mieć w tym swój udział podczas jej pierwszego lotu. Nasze kamery zamontowane na satelicie YPSat uchwycą najważniejsze fazy lotu rakiety, w tym moment rozkładania głównej owiewki oraz przebieg separacji ładunków użytecznych na wysokości ok. 600 km – dodał.

Prezes wskazał, że dostarczone przez Scanway dane posłużą ESA do szczegółowych analiz, a dla spółki są potwierdzeniem zasadności i potrzeby budowania tego rodzaju systemów wizyjnych, umożliwiających śledzenie kluczowych etapów misji kosmicznych czy wykonywanie autodiagnostyki satelitów już na orbicie.

Rakieta widziana z Polski

Na profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiło się zdjęcie obiektu, który przypomina latający spodek. „Obiekt, który widzieliście to świecące gazy wylotowe z europejskiej rakiety ARIANE 6.🚀” – podają administratorzy strony.

W komentarzach ludzie wrzucali zdjęcia wykonane w różnych regionach Polski.

Źródło:PAP, FB

Najnowsze