Strona głównaWiadomościŚwiatNowa szczepionka zarejestrowana w UE. "W ramach walki z komarami"

Nowa szczepionka zarejestrowana w UE. „W ramach walki z komarami”

-

- Reklama -

Komisja Europejska zarejestrowała pierwszą szczepionkę przeciw alfawirusowi chikungunya przenoszonym przez komary. Infekcja ta może zostać zawleczona do Europy, ale inwazyjne komary coraz częściej też przenikają na nasz kontynent.

Chikungunya jest tropikalną chorobą wirusową występującą głównie w południowej Azji i wschodniej Afryce. Podobna jest do gorączki dengi, którą przenosi kilka gatunków komarów. Masowe zachorowania zaczęła ona wywoływać w 2006 r. na wyspach Oceanu Indyjskiego, takich jak Reunion, Seszele, Mauritius, Malediwy, Komory, a także w zachodnich nadbrzeżnych rejonach Indii i w Malezji.

Choroba ta pojawiła się też w Europie. Pierwszy taki przypadek w 2007 r. wykryto w okolicach popularnego kurortu Rimini we włoskim regionie Emilia-Romania. Wywoływana jest przez alfawirusy, przenoszone przez komary, ale nie stwierdzono transmisji tych zakażeń między ludźmi. Rezerwuarem tego patogenu są małpy, a wywodzi się on z Afryki.

Chikungunya nie występuje endemicznie w Unii Europejskiej, ale w Europie coraz częściej pojawiają się komary przenoszące to zakażanie. Chodzi głównie o Aedes aegypti i Aedes albopictus, czyli odpowiednio komar egipski i komar tygrysi.

Komar tygrysi po raz pierwszy został wykryty w Bułgarii w 2011 r. Obecnie występuje w takich krajach europejskich jak Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, a także Austria, Niemcy, Węgry, Belgia, Czechy oraz Holandia, Słowacja i Szwecja.

Komar egipski początkowo zasiedlał Afrykę, a potem się rozprzestrzenił na wszystkie tropikalne i subtropikalne regiony świata. Ostatnio został wykryty na Cyprze oraz na Maderze. Przenosi takie choroby jak chikungunya, gorączka denga i żółta febra.

Chikungunya powoduje takie objawy, jak: wysoka gorączka, silne bóle stawów, bóle mięśni, bóle głowy i wysypka skórna. Zazwyczaj nie jest śmiertelna.

Szczepionka zatwierdzona przez Komisję Europejską przeznaczona jest wyłącznie dla osób dorosłych powyżej 18. roku życia. Od decyzji poszczególnych krajów Unii Europejskiej zależy, dla kogo ewentualnie będzie ona dostępna, w zależności od oceny ryzyka zakażenia w danym regionie.

W ramach walki z komarami inwazyjnymi KE postanowiła przeznaczyć 500 tys. euro w ramach programu EU4Health na pilotażowy projekt eradykacji komara egipskiego na Cyprze. Planuje się wykorzystać do tego radiacyjną metodę sterylizacji owadów, polegającą na wykorzystaniu niskich dawek promieniowania jonizującego powodującego bezpłodność samców.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze