Strona głównaWiadomościPolitykaDwaj politycy rezygnują z członkostwa w PiS-ie. "Warto być przyzwoitym"

Dwaj politycy rezygnują z członkostwa w PiS-ie. „Warto być przyzwoitym”

-

- Reklama -

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik i były wicemarszałek Józef Gawron – zrezygnowali z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości, o czym poinformowali w mediach społecznościowych.

W ubiegłym tygodniu obaj, a także były marszałek, a obecnie wicemarszałek Witold Kozłowski, zostali zawieszeni w prawach członków PiS, co miało związek z sytuacją w małopolskim sejmiku i niemożnością wyboru na marszałka Łukasza Kmity, rekomendowanego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Piotr Ćwik zrezygnował z członkostwa w partii, ale pozostaje w klubie radnych sejmiku, aby – jak przekazał – „wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego”.

Józef Gawron poinformował, że zamierza jako radny bezpartyjny nadal pracować dla województwa i pozostaje otwarty na potrzeby Małopolan.

Ćwik szerzej odnosząc się do swojej decyzji ocenił, że w ostatnich tygodniach wokół sytuacji w małopolskim sejmiku narosło wiele mitów i opinii.

Jak podkreślił, nie miał intencji, aby starać się o urząd marszałka czy członkostwo w zarządzie województwa. Zgłoszenie jego kandydatury na marszałka podczas sesji 4 lipca „było podyktowane tylko koniecznością przełamania impasu i zwróceniem uwagi na potrzebę zmiany kandydata na marszałka”. „Było to także działanie dla ratowania jedności klubu radnych i środowiska politycznego, a nade wszystko zablokowanie perspektywy ponownych wyborów w Małopolska” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że „od początku tej kadencji sejmiku, gdy pojawiały się pytania o wybór władz województwa, w rozmowach oficjalnych i kuluarowych powtarzałem, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dokona takiego wyboru, jeśli będziemy pamiętać o dwóch rzeczach: tworzymy wspólny klub i pozostajemy jednością, wybierzemy marszałka i zarząd województwa spośród osób, które ten klub tworzą”.

„Warto być przyzwoitym. Zawsze! Zgadzam się z tymi, którzy tak twierdzą. Warto też pamiętać, że początkiem przyzwoitości jest dialog i wzajemny szacunek!” – podsumował pracownik kancelarii prezydenta.

Kandydaturę Ćwika na marszałka województwa zgłosił podczas sesji 4 lipca wicemarszałek Józef Gawron (PiS), co oznaczało, że był on kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który ubiegał się o ten urząd. Gawron, uzasadniając zgłoszenie Ćwika, podkreślał, że chodzi o dobro Małopolan i o zakończenie sporu w PiS. Zarówno Gawron, jak i Ćwik zostali wówczas, jeszcze przed sesją, zawieszeni w prawach członków PiS.

W czwartek radni Małopolski za szóstym podejściem wybrali na marszałka kandydata PiS Łukasza Smółkę, wcześniej pełniącego funkcję wicemarszałka. Na poprzednich sesjach pięciokrotnie kandydatem PiS był Łukasz Kmita, który jednak nie zdobywał wystarczającego poparcia, mimo że PiS ma większość w sejmiku.

Źródło:PAP

Najnowsze