Strona głównaWiadomościPolitykaArmia Izraela pacyfikuje miasto Gaza. Dramatyczne sceny

Armia Izraela pacyfikuje miasto Gaza. Dramatyczne sceny [VIDEO]

-

- Reklama -

Armia izraelska kontynuuje we wtorek ofensywę lądową na miasto Gaza. Walki zmusiły do ucieczki dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta – przekazała ONZ. Wojsko informuje, że w w ataku zabito „dziesiątki” terrorystów. Źródła palestyńskie podają że we wtorek zginęło co najmniej 26 osób.

Położone na północy Strefy Gazy miasto jest atakowane przez czołgi, artylerię i lotnictwo – relacjonuje agencja AFP. Jak relacjonują mieszkańcy cytowani przez agencję Reutera, to jedne z najintensywniejszych walk w trwającej od dziewięciu miesięcy wojnie. Izraelska ofensywa na centrum Gazy rozpoczęła się w poniedziałek, według wojska jej celem jest wyeliminowanie terrorystów z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

– Podczas nowej operacji zabiliśmy „dziesiątki uzbrojonych bojowników” – poinformowała we wtorek izraelska armia. Jak dodano, podczas prowadzonych od zeszłego tygodnia działań w gazańskiej dzielnicy Szedżaja zniszczono sześć tuneli terrorystów, w tym 2,5-km tunel Islamskiego Dżihadu, w którym mieściło się centrum dowodzenia tej organizacji.

Cywilom zamieszkującym niektóre rejony miasta, które zostało już zniszczone w poprzednich walkach, nakazano ewakuację na południe Strefy Gazy. Ten rozkaz zmusza ludność cywilną do przemieszczenia się na tereny, które również są atakowane i gdzie giną cywile – przekazało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Jak dodano, miasto Deir Al-Balah w środkowej części Strefy Gazy, do której kierowani są cywile, jest już zatłoczone innymi uchodźcami i brakuje tam infrastruktury, by przyjąć kolejnych.

We wtorek w mieście Gaza zginęło co najmniej 26 osób – przekazała palestyńska agencja prasowa WAFA, mająca siedzibę na Zachodnim Brzegu. Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że z powodu nakazu ewakuacji zamknął wszystkie swoje placówki w Gazie.

Nowa izraelska ofensywa ma miejsce w momencie intensyfikacji rozmów o zawieszeniu broni i wymianie wciąż przetrzymywanych w Strefie Gazy izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów. Rosną nadzieje na zawarcie takiego porozumienia po tym, gdy Hamas złagodził w zeszłym tygodniu swoje stanowisko negocjacyjne, rezygnując z warunku gwarancji całkowitego zawieszenia broni jako wstępu do negocjacji. Izrael od początku odrzucał to żądanie, argumentując, że porozumienie musi pozwolić mu na osiągnięcie celów wojennych, w tym zniszczenia zdolności militarnych Hamasu.

Prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sisi spotkał się we wtorek w Kairze z dyrektorem amerykańskiej CIA Williamem Burnsem. Wcześniej szef izraelskiego Mosadu Dawid Barnea prowadził rozmowy w Dosze. USA, Egipt i Katar pełnią rolę pośredników w negocjacjach między Izraelem a Hamasem.

Polityczny lider Hamasu Ismail Hanije ogłosił jednak w poniedziałek, że nowa izraelska ofensywa na Gazę może „cofnąć rozmowy do punktu wyjścia” i odpowiedzialnością za to będzie trzeba obarczyć premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Wojska izraelskie wkroczyły do Strefy Gazy po terrorystycznym ataku Hamasu 7 października 2023 r., w którym zginęło niemal 1200 osób, a 251 porwano jako zakładników. 116 z nich jest wciąż więzionych w Strefie Gazy.

W wojnie zginęło ponad 38 tys. Palestyńczyków – informują kontrolowane przez Hamas władze medyczne, które w tym zestawieniu nie odróżniają cywilów od zabitych bojowników. W efekcie wojny Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.

(PAP)

Najnowsze