Strona głównaWiadomościPolitykaTusk dzieli Polaków. Prawie po równo

Tusk dzieli Polaków. Prawie po równo

-

- Reklama -

36 proc. badanych określa się jako zwolennicy rządu; tyle samo deklaruje, że jest jego przeciwnikami – wynika z przeprowadzonego w czerwcu sondażu CBOS. Wśród ankietowanych wciąż więcej jest osób niezadowolonych z tego, że Tusk jest premierem (47 proc.) niż zadowolonych (40 proc.)

Jak podkreśliła sondażownia, czerwcowe notowania rządu były bardzo zbliżone do tych obserwowanych w maju. „Odnotowane zmiany, o 1–2 punkty procentowe, mieszczą się w granicach błędu pomiaru” – wskazano w omówieniu badania.

- Reklama -

Z sondażu wynika, że w czerwcu zwolennikami rządu deklarowało się 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.). Tyle samo było też przeciwników rządu (również spadek o 1 pkt proc.). 26 proc. ankietowanych wskazało, że obecny rząd jest im obojętny, zaś 3 proc. nie potrafiło wskazać, jaki ma do niego stosunek.

Częściej niż pozostali do grona zwolenników rządu Donalda Tuska zaliczają się mieszkańcy ponad półmilionowych miast (59 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (54 proc.), a spośród grup społeczno-zawodowych: przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem (53 proc.) oraz średni personel i technicy (55 proc.)

Od maja praktycznie nie zmienił się też społeczny wizerunek premiera. Odsetek osób zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk, wynosi tyle samo, ile przed miesiącem (40 proc.), a udział niezadowolonych spadł o 1 pkt proc. (do 47 proc.). Brak preferencji w tej kwestii wskazało 13 proc. ankietowanych.

Najbardziej niezadowolone z tego, że na czele rządu stoi Tusk, są osoby w wieku 55-64 lata (55 proc.), mieszkańcy wsi (55 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (64 proc.), a także zasadniczym zawodowym (57 proc.). W grupach społeczno-zawodowych negatywnie odbierają premiera robotnicy wykwalifikowani (54 proc.) i niewykwalifikowani (58 proc.), rolnicy (63 proc.) i renciści (57 proc.)

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 10 do 20 czerwca wśród 1055 osób (w tym: 64,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 13,8 proc. – CAWI).

Źródło:nczas.info/PAP

Najnowsze