Strona głównaWiadomościPolskaPSL ustępuje. Wiadomo, kto będzie kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta

PSL ustępuje. Wiadomo, kto będzie kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta

-

- Reklama -

Senator, b. premier Waldemar Pawlak (PSL) powiedział, że kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta będzie marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jego zdaniem, Hołownia „daje gwarancję przejścia do nowej epoki”.

Widzimy potrzebę zaproponowania kandydata, który jest z jednej strony demokratyczny, ma pewne elementy progresywności, ale jest bardziej widziany po stronie też konserwatywnej i doceniany – mówił Pawlak w TVN24.

Dopytywany przez prowadzącego, czy „to jest wskazanie na Szymona Hołownię”, powiedział: „Tak. I myślę, że daje też taką gwarancję przejścia do nowej epoki, bo ten czas ugrupowań postsolidarnościowych wydaje się kończyć. Mamy takie cykle pokoleniowe w ekonomii, w polityce, nawet w Kościele”.

Tak (jestem zwolennikiem Trzeciej Drogi w obecnym kształcie), bo umówiliśmy się na współpracę taką, która docelowo dochodzi do wyborów prezydenckich i tu wspólnym kandydatem jest Szymon Hołownia i w tej umowie przewidujemy taką właśnie perspektywę czasową dla formatu Trzeciej Drogi – powiedział Pawlak.

Pawlak ocenił, że „mankamentem polskiej polityki” jest to, iż brakuje w kraju instytucji lub think-tanków, które odwoływałyby się do perspektywy przynajmniej 30 lat, jaką ma już polska demokracja.

Szymon Hołownia jest obecnym marszałkiem Sejmu i według umowy koalicyjnej między KO, Trzecią Drogą a Lewicą, ma pełnić tę funkcję do połowy 2026 roku. Jest szefem partii Polska 2050 Szymona Hołowni. W 2020 r. startował w wyborach prezydenckich, uzyskując w pierwszej turze 13,87 proc. poparcia, co dało mu trzeci wynik po Andrzeju Dudzie i Rafale Trzaskowskim. W październiku 2023 r. został wybrany na posła Sejmu X kadencji. Zanim został politykiem, Hołownia był dziennikarzem oraz prowadził programy telewizyjne w stacjach TVN, TVP i Religia.tv.

Źródło:PAP

Najnowsze