Strona głównaWiadomościPolskaPolacy stają się nędzarzami? Rekordowa liczba "chwilówek"

Polacy stają się nędzarzami? Rekordowa liczba „chwilówek”

-

- Reklama -

– Wartość pożyczek pozabankowych zaciągniętych w maju była o 72,9 proc. wyższa niż rok temu i wyniosła 1,827 mld zł, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej – informuje portal 300gospodarka.pl. To smutny rekord.

Jak podaje BIK zdecydowanie wzrosła też liczba udzielonych kredytów, która wyniosła 1,2 mln i była o 105,3 proc. większa niż przed rokiem.

– Majowa wartość sprzedaży pożyczek pozabankowych (1,827 mld zł) była najwyższa w historii. Największą część tej sprzedaży stanowiły pożyczki gotówkowe, których w maju udzielono na kwotę 1,256 mld zł (również rekordowo). Największy wzrost sprzedaży pożyczek gotówkowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym wystąpił wśród zobowiązań wysokokwotowych (powyżej 5 tys. zł), gdzie dynamika przekroczyła odpowiednio +94,9 proc. oraz 93,6 proc. rok do roku – czytamy w komunikacie.

W maju 58,5 proc. sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym stanowiły pożyczki celowe, 40,3 proc. pożyczki gotówkowe oraz 1,2 proc. karty i limity pożyczkowe. W ujęciu wartościowym 28,0 proc. to pożyczki celowe, 68,8 proc. pożyczki gotówkowe oraz 3,2 proc. karty i limity pożyczkowe.

Najnowsze