Strona głównaWiadomościŚwiatPodparyski Disneyland ukarany grzywną w wysokości 400 000 euro

Podparyski Disneyland ukarany grzywną w wysokości 400 000 euro

-

- Reklama -

Poszło o „oszukańcze praktyki handlowe”. Agencja ds. zwalczania nadużyć finansowych uznała, że działania handlowe parku atrakcji oszukiwały klientów. Chodziło zwłaszcza o ograniczenie wstępu wszystkich atrakcji Disneylandu dla posiadaczy „karnetów rocznych”.

Zarząd firmy wymagał od klientów, którzy wykupili roczne karnety wstępu „obowiązkowej rezerwacji wstępnej”. Disneyland wprowadził tu „kwoty dzienne” dla posiadaczy takich karnetów, co wielu ich posiadaczom uniemożliwiało wejście w wybranym terminie.

Rok po zmianie formuły działania rocznych karnetów Disneyland Paris został napiętnowany przez Brygadę ds. Defraudacji za „oszukańcze praktyki handlowe” i ukarany wysoką grzywną. To skutek skargi kilkudziesięciu posiadaczy abonamentów rocznych, którą złożono pod koniec 2022 roku. Osoby te założyły i skrzyknęły się na stronie internetowej „les Oreilles jaunes”, co było nawiązaniem do „Żółtych (jaunes) kamizelek”.

Ich skarga została poparta przez organizacje konsumenckie. W teorii karnety Infinity, Magic Plus i Magic Flex, umożliwiały dostęp do parku odpowiednio przez dowolne 365, 350 i 300 dni w roku. Takie karnety kosztowały od 499 do 319 euro rocznie. W rzeczywistości zawierały jednak restrykcyjne warunki, które nie pozwalały w pełni skorzystać z oferty.

Użytkownicy karnetów zgłaszali, że nie można było udać się do parku w pożądanych przez nich terminach. Kontrola wykazała, że Disneyland wprowadził po prostu dzienne kwoty reglamentujące dostęp do parku atrakcji. Uznano to za złamanie kodeksu handlowego.

Organ kontrolny (DGCCRF) podjął decyzję o nałożeniu kary w wysokości 400 000 euro na firmę Euro Disney Associés. Przy tej okazji przypomniano, że w lipcu 2023 roku EuroDisney zmienił roczne abonamenty po „przemyśleniu oferty” i karnety „Magic Flex”, „Magic Plus” i „Infinity” zostały następnie zastąpione przez karnety „brązowe”, „srebrne” i „złote”. Firma zniosła wówczas dzienne ograniczenia w dostępie do Parku, ale wiązało się to ze wzrostem cen („Brąz” zamiast 229 euro kosztował 289 euro, srebro zamiast 319 – 499 euro, a cena abonamentu „złotego” skoczyła z 499 do 699 euro).

Źródło: Le Parisien

Najnowsze