Strona głównaWiadomościŚwiatHabeck przekonuje Pekin do przejścia od węgla. "Nie tylko korzystne dla środowiska,...

Habeck przekonuje Pekin do przejścia od węgla. „Nie tylko korzystne dla środowiska, ale…”

-

- Reklama -

Jeśli Chiny nie odejdą od węgla, osiągnięcie światowych celów klimatycznych nie będzie możliwe – ocenił w niedzielę w Hangzhou w Chinach niemiecki wicekanclerz oraz minister gospodarki i zmian klimatycznych Rober Habeck. Polityk zaznaczył, że wzrost gospodarczy i działania na rzecz środowiska nie są ze sobą sprzeczne.

Habeck zwrócił uwagę, że działania na rzecz spowolnienia zmian klimatu przyćmiewane są przez inne kwestie, w tym rozwój gospodarczy, ale, jak przyznał, to „kluczowe wyzwanie”, dlatego zacieśnienie współpracy z Chinami w tym obszarze jest niezbędne.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Przekształcenie gospodarki w neutralną dla klimatu jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także stwarza nowe możliwości (osiągania) dobrobytu i wzrostu – powiedział Habeck podczas wykładu na uniwersytecie w Hangzhou.

Europa Suwerennych Narodów

Wicekanclerz podkreślił, że Chiny muszą znaleźć alternatywę dla węgla, co pozwoliłoby im osiągnąć ten sam poziom bezpieczeństwa energetycznego przy mniejszej liczbie elektrowni węglowych.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 roku osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Mimo to w 2023 roku chińskie władze wydały zezwolenie na budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 114 GW, tj. 10 proc. więcej niż rok wcześniej, a także na otwarcie kolejnych kopalń węgla. W 2023 roku 60 proc. wyprodukowanej w tym kraju energii pochodziło z węgla.

Habeck oznajmił, że w ocenie strony chińskiej zwiększenie produkcji węgla wynika ze względów bezpieczeństwa. – Chiny importują również duże ilości gazu i ropy, a (Pekin) widział już, co wydarzyło się w Europie i Niemczech w ciągu ostatnich dwóch lat – mówił polityk, odnosząc się do kryzysu energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainę.

Oficjalnym celem wizyty wicekanclerza w Państwie Środka jest „pierwszy dialog na wysokim szczeblu w ramach niemiecko-chińskiego mechanizmu współpracy w sprawie zmian klimatycznych i zielonej transformacji” – podają niemieckie media.

Sobotnie rozmowy Habecka z przedstawicielami chińskiego rządu w Pekinie zdominowały kwestie dotyczące unijnych ceł na chińskie pojazdy elektryczne i podejmowanych przez Chiny odwetowych postępowań antydumpingowych.

Źródło:PAP

Najnowsze