Strona głównaWiadomościBiznesJest źle. W tych branżach nastroje są minorowe

Jest źle. W tych branżach nastroje są minorowe

-

- Reklama -

W budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym oraz transporcie i magazynowaniu dominują „nastroje minorowe” – powiedział ekspert Konfederacji Lewiatan w komentarzu do danych GUS. Urząd podał w piątek, że w kilku sektorach gospodarki pogarsza się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.

Opublikowane w czwartek wskaźniki pokazują w czerwcu 2024 r. zróżnicowaną sytuację w poszczególnych sektorach gospodarki, w kilku z nich jednak wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, zarówno wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo, pogarsza się nieznacznie w ostatnich miesiącach – podał Główny Urząd Statystyczny. Dodał, że pozytywnie wyróżnia się sytuacja w transporcie i gospodarce magazynowej oraz w gastronomii i zakwaterowaniu, gdzie koniunktura oceniana jest lepiej niż w maju.

- Reklama -

Nastroje wśród przedsiębiorców w czerwcu są dość niejednoznacznie; z punktu widzenia rozwoju gospodarki i jej najważniejszych sektorów widać dalszy ciąg spowolnienia – zauważył w komentarzu do danych GUS ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Dodał, że przetwórstwo przemysłowe notuje spadki w ocenie bieżącej i tego co może wydarzyć się w przyszłości. „Dane dotyczące produkcji przemysłowej, PMI i teraz wskaźników koniunktury idą w jednym kierunku i niestety jest to ścieżka spadkowa” – napisał.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym oraz transporcie i magazynowaniu dominują „nastroje minorowe”. „Wspólną cechą tych branż jest również to, że coraz gorzej przedsiębiorcy postrzegają przyszłość. Jeśli te nastroje przekują się w rzeczywistość, może się okazać, że poza konsumpcją prywatną nie ma innych składowych PKB, które mogłyby pociągnąć rozwój w tym roku” – powiedział Zielonka.

Dodał, że – jak wynika ze szczegółowych ankiet – wczorajszy, relatywnie wysoki spadek w zatrudnieniu był prawdopodobnie chwilowy, a zdecydowana większość przedsiębiorstw zamierza utrzymywać zatrudnienie. W przetwórstwie przemysłowym znajduje się największy odsetek firm zamierzających przeprowadzić zwolnienia, tj. 11,9 proc. przedsiębiorstw. „W ostatnim czasie przemysł nie ma dobrej passy” – dodał na zakończenie ekspert Konfederacji Lewiatan.

Źródło:PAP

Najnowsze