Strona głównaWiadomościPolskaKlimatyczna histeria za 3... 2... 1... Nadchodzą upały

Klimatyczna histeria za 3… 2… 1… Nadchodzą upały

-

- Reklama -

W poniedziałek termometry na południu Polski wskażą 28 st. C. W środę w Małopolsce i na Podkarpaciu można spodziewać się pierwszych upałów. Temperatura osiągnie lokalnie 31 st. C – poinformowała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrodzka. Tradycyjnie w mediach i Internecie zacznie się histeria klimatystów, że „planeta płonie” i to najcieplejszy dzień w historii wszechświata, jakby wcześniej nigdy w lato nie było upałów. Musimy z tymi ludźmi jakoś żyć….

Najchłodniej, od 21 st. C do 24 st. C, w poniedziałek będzie nad morzem. W centrum 27 st. C. W zachodniej i północno-zachodniej Polsce po południu i wieczorem obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Towarzyszyły im będą opady deszczu do 20 mm i porywy wiatru do 80 km/h.

„Na zachodzie będzie się coraz bardziej chmurzyło” – powiedziała Śmigrodzka. Zaznaczyła, że na wschodzie Polski będzie w poniedziałek słonecznie i bez opadów. Wiatr słaby z kierunków zachodnich, silniejszy w czasie burz.

Na zachodzie kraju w nocy z poniedziałku na wtorek słabe zanikające burze i opady deszczu w wysokości ok. 10 mm. Na wschodzie noc pogodna i bez opadów. Termometry wskażą od 13 st. C na Pomorzu i Suwalszczyźnie przez około 15 st. C w centrum po 17 st. C w okolicy ziemi łódzkiej i Opolszczyzny. „Wiatr będzie słaby, cały czas z kierunków zachodnich, tylko w burzach czasami silniejszy – do około 70 km/h” – dodała Ilona Śmigrodzka.

IMGW poinformował, że Polska pozostaje na skraju rozległego wyżu z centrami nad Europą Centralną, Morzem Czarnym i Włochami. We wtorek na zachodzie kraju zaznaczać się będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Wciąż napływać będzie powietrze polarne morskie, za frontem nieco chłodniejsze. Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać.

Przekazał także, że ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

We wtorek burze w całym kraju, ale słabe, z opadami deszczu do 15 mm. Największe prawdopodobieństwo ich pojawienia się występuje na północy i północnym zachodzie Polski. Zachmurzenie umiarkowane i duże, zwłaszcza w czasie opadów. Na południu kraju poro rozpogodzeń.

Na południu 30 st. C, a w Małopolsce i na Podkarpaciu termometry lokalnie 31 st. C. Najchłodniej, 18-19 st. C, morzem. W centrum ok. 28 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty. Silniejszych porywów, do 65 km/h, należy spodziewać się tylko w burzach.

W nocy z wtorku na środę na zachodzie kraju spodziewane silniejsze opady deszczu, do ok. 20 mm. W Polsce zachodniej, północno-zachodniej i na Pomorzu możliwe burze z porywami wiatru do ok. 65-70 km/h. W centrum, na południu i wschodzie noc będzie pogodna i bez opadów. Termometry wskażą od 14 st. C na północy kraju przez około 17 st. C w centrum po 19-20 st. C lokalnie na południu i południowym zachodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany. Na zachodzie umiarkowany i lokalnie porywisty – nie tylko w czasie burz. Na wschodzie Polski z kierunków wschodnich, a na zachodzie – z zachodnich.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia „dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, późnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia”. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie drugiego stopnia „oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu”.

Źródło:PAP

Najnowsze