Strona głównaWiadomościŚwiatW stanie Missouri wykonali wyrok śmierci

W stanie Missouri wykonali wyrok śmierci

-

- Reklama -

Skazany na śmierć przestępca został stracony w amerykańskim stanie Missouri. To druga egzekucja od początku roku wykonana w tym stanie i siódma w Stanach Zjednoczonych. Skazany to były amerykański żołnierz.

Usłyszał w sądzie wyrok śmierci za okrutne zamordowanie w 2009 roku kobiety, z którą miał romans. Wyrok został wykonany we wtorek 11 czerwca w stanie Missouri, w środkowej części USA.

David Hosier, lat 69, został stracony przez śmiertelny zastrzyk i uznany za zmarłego o 18:11 czasu lokalnego. Liczba egzekucji w Stanach Zjednoczonych spada. 28 lutego odwołano np. w ostatniej chwili egzekucję w Idaho. Przyczyną było jednak to, że przekroczono „ustawowy termin”.

David Hosier, były strażak, służący wcześniej w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, został w 2013 roku skazany za morderstwo Angeli Gilpin. Do końca utrzymywał, że jest niewinny. Ława przysięgłych nie miała jednak wątpliwości. Dowody wskazywały że zabił z zazdrości także męża Angeli, Rodneya Gilpina w ich mieszkaniu w Jefferson City w stanie Missouri.

Republikański gubernator stanu Mike Parson odrzucił kolejne apelacje o ułaskawienie, w tym złożone przez lokalnych deputowanych Demokratów z Missouri. Ci argumentowali, że David Hosier w chwili zdarzenia doznał „urazu mózgu”.

W tym roku wykonano w USA 7 egzekucji, a w 2023 r. przeprowadzono ich łącznie 24. Wszystkie przez zastrzyk z trucizną. Do tej pory, kara śmierci została zniesiona w 23 z 50 amerykańskich stanów. Sześć innych (Arizona, Kalifornia, Ohio, Oregon, Pensylwania i Tennessee) na mocy decyzji gubernatora wprowadziło moratorium na egzekucje.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze