Strona głównaWiadomościPolskaOstatni sondaż przed wyborami. Trzeba wziąć poprawkę, że robiła go rządowa pracownia

Ostatni sondaż przed wyborami. Trzeba wziąć poprawkę, że robiła go rządowa pracownia

-

- Reklama -

Koalicja Obywatelska może liczyć na 33,4 proc., a Prawo i Sprawiedliwość na 28,9 proc. głosów osób, które – zdaniem CBOS – z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyły w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na Trzecią Drogę zgłosowałoby 11,4 proc., na Konfederację – 10,5 proc., a na Lewicę 9,7 proc. takich wyborców – wynika z analizy CBOS.

Przypomnijmy, że Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) jest formalnie fundacją nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów, więc podlega bezpośrednio premierowi. Powołany został uchwałą Rady Ministrów 3 września 1982 przez pułkownika Stanisława Kwiatkowskiego, doradcę gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

- Reklama -

CBOS przygotowało prognozę wyborczą na podstawie odpowiedzi osób, które – zdaniem ośrodka – „z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyć w nadchodzącym głosowaniu”. Grupę takich respondentów wyodrębniono na podstawie analiz odpowiedzi na pytania m.in. o systematyczność głosowania w wyborach, stopień zainteresowania polityką i postrzegane znaczenie wyborów.

W przedstawionej prognozie CBOS założył, że frekwencja w wyborach do PE wyniesie 40 proc. Prezentowane dane dotyczą tak określonej grupy – podkreśla CBOS.

Z szacunku wynika, że najwięcej głosów w niedzielnych wyborach zdobędzie Koalicja Obywatelska (33,4 proc.), wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość (28,9 proc.). Do Parlamentu Europejskiego wejdą także przedstawiciele Trzeciej Drogi (11,4 proc.), Konfederacji (10,5 proc.) i Lewicy (9,7 proc.).

Według szacunku CBOS inne komitety nie przekroczą progu wyborczego. Wskazano, że KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie może liczyć na 0,5 proc. głosów. Na inny komitet wyborczy zagłosowałoby – według prognozy – 0,4 proc. głosujących.

5,3 proc. osób, które zdaniem CBOS pójdą na wybory, nadal nie zdecydowało, na kogo zagłosuje.

W opracowaniu CBOS wykorzystał zagregowane dane z dwóch badań: sondażu zrealizowanego od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku w ramach procedury mixed-mode1 na reprezentatywnej imiennej próbie losowanej z rejestru PESEL (N=1038) i sondażu telefonicznego (CATI) przeprowadzonego w tygodniu wyborczym od 3 do 5 czerwca 2024 roku na losowo-kwotowej próbie użytkowników telefonów komórkowych (N=1000). Podstawą były dane z badania mixed-mode, które, w celu jak najlepszego odzwierciedlenia struktury społecznej, uzupełniono danymi z CATI.

Źródło:PAP

Najnowsze