Strona głównaWiadomościŚwiatAwaria w fińskiej elektrowni jądrowej. Zakłócenia w największym bloku energetycznym w Europie

Awaria w fińskiej elektrowni jądrowej. Zakłócenia w największym bloku energetycznym w Europie

-

- Reklama -

Generowanie energii elektrycznej przez najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto w Finlandii zostało wstrzymane z powodu zakłóceń w działaniu turbiny – podał w poniedziałek operator siłowni TVO. Przyczyny zdarzenia są badane, nie ma ono wpływu na bezpieczeństwo jądrowe – zapewniono.

Do awarii doszło przed godz. 11 czasu polskiego.

W bloku elektrowni OL3 w połowie maja zakończył się roczny przegląd konserwacyjny. Prace serwisowe wydłużyły się o ponad miesiąc w porównaniu z pierwotnym harmonogramem.

Wodno-ciśnieniowy reaktor OL3, zbudowany przez francusko-niemieckie konsorcjum i położony na wyspie w Zatoce Botnickiej, jest najbardziej awaryjnym reaktorem w Finlandii. Został uruchomiony wiosną 2023 r. z ponad 14-letnim opóźnieniem. Ostateczne uruchomienie reaktora – z powodu wielu problemów technicznych i administracyjnych – przekładano ponad 20 razy. Blok osiągający moc 1600 MW jest największym w Europie i jednym z największych na świecie. Generuje ok. 15 proc. energii elektrycznej w Finlandii.

Obecnie serwisowany jest także najstarszy, pierwszy reaktor elektrowni, OL1, opracowany według technologii szwedzkiej i uruchomiony na przełomie lat 70. i 80. Prace mają zakończyć się w połowie czerwca. Wszystkie trzy reaktory elektrowni Olkiluoto są w stanie dostarczyć ok. 30 proc. energii elektrycznej w kraju.

Źródło:PAP

Najnowsze