Strona głównaWiadomościŚwiatDramatyczna sytuacja w Strefie Gazy. Kilka miesięcy i kilkanaście tysięcy zabitych dzieci

Dramatyczna sytuacja w Strefie Gazy. Kilka miesięcy i kilkanaście tysięcy zabitych dzieci

-

- Reklama -

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.

Dzieci stają się ofiarami konfliktów zbrojnych, ilekroć żyją lub mieszkają na terenie, gdzie taki konflikt ma miejsce. Jest to dla nich trudne, ponieważ zazwyczaj nie ma wtedy dostępu do podstawowych produktów, takich jak czysta, bezpieczna do spożycia woda, pożywienie, ale też bezpieczne schronienie i dostęp do edukacji – mówi agencji Newseria Biznes Magdalena Irzycka z biura prasowego Polskiej Akcji Humanitarnej.

ONZ tylko w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. To tylko te przypadki, które zostały zbadane, co oznacza, że ​​ich rzeczywista liczba jest znacznie wyższa.

– Problem się nasila, ponieważ obecnie mamy coraz więcej aktywnych konfliktów zbrojnych na świecie. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie zginęło już 15 tys. dzieci, a kolejne 19 tys. straciło matki. Tam także nie ma dostępu do bezpiecznej wody, jest bardzo mała ilość pożywienia, nie ma dostępu do leków – wymienia ekspert PAH.

Irzycka dodaje, że „trudna sytuacja panuje teraz także w Ukrainie, Jemenie oraz Sudanie, gdzie trwa wojna domowa”. Philippe Lazzarini, komisarz generalny Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), określił wojnę w Gazie jako „wojnę z dziećmi”.

Dane władz ds. zdrowia Gazy wskazują, że od wybuchu wojny w enklawie zginęło co najmniej 12,3 tys. dzieci. Dla porównania w latach 2019–2022 łącznie na całym świecie zginęło mniej niż 12,2 tys.

Najgorsza sytuacja jest obecnie w Strefie Gazy, gdzie cały czas łamane są prawa człowieka oraz prawa dziecka. W całym 2022 roku na całym świecie zginęło mniej dzieci niż obecnie w tym jednym roku w Strefie Gazy – mówi Irzycka.

UNICEF podaje, że ponad 30 mln dzieci zostało przesiedlonych w wyniku konfliktów. Znacznie więcej żyje w zawieszeniu, bez oficjalnego statusu imigracyjnego lub dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. W krajach pogrążonych w konflikcie walczące strony lekceważą jedną z najbardziej podstawowych zasad wojny, czyli ochronę dzieci.

Źródło:Newseria

Najnowsze