Strona głównaWiadomościŚwiatArcybiskup-emeryt Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi przeżył zawał i operację na sercu

Arcybiskup-emeryt Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi przeżył zawał i operację na sercu

-

- Reklama -

Portal Katolik.life zwraca uwagę, że o zawale Arcybiskupa i o operacji struktury kościelne nie informowały opinii publicznej. Nie było też wezwania do modlitwy. O tym, że emerytowany arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz opuścił niedawno szpital po zawale i operacji na sercu wspomniano dopiero 23 maja.

Informacja ukazała się na oficjalnym portalu Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi Catholic.by. Wzmianka o szczęśliwym wyzdrowieniu emerytowanego hierarchy znalazła się przy okazji relacji o spotkaniu duchowieństwa archidiecezji mińsko-mohylewskiej w Budsławiu.

- Reklama -

Pośrednim świadectwem tego, że arcybiskup Kondrusiewicz przeżywał jakiś kryzys był fakt, że od 8 kwietnia do 15 maja w przestrzeni publicznej nie pojawiały się żadne informacje o odprawianiu przez niego Mszy świętej.

Wspaniały hierarcha ma obecnie 78 lat. W lutym 2024 roku został przyjęty do szpitala z rozpoznaniem migotania przedsionków i przeszedł leczenie, ale wówczas lekarzom udało się normalizować rytm serca. W lutym 2023 roku abp Tadeusz Kondrusiewicz przeszedł operację usunięcia guza.

Ks; abp Tadeusz Kondrusiewicz urodził się 3 stycznia 1946 w Odelsku koło Grodna na Białorusi. W czasach sowieckich rozpoczął studia na Wydziale Fizyki i Matematyki Grodzieńskiego Instytutu Pedagogicznego, ale został po roku został relegowany ze studiów z powodu swoich przekonań religijnych.

W 1964 podjął studia na Wydziale Energetyki i Konstrukcji Maszyn na Politechnice Leningradzkiej i w 1970 uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Pracował w Wileńskiej Fabryce Obrabiarek. W 1976 wstąpił do Seminarium Duchownego w Kownie, a w 1981 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk administratora apostolskiego archidiecezji kowieńskiej arcybiskupa Liudvikasa Povilonisa.

W latach 1981–1986 był wikariuszem w wileńskim kościele św. Teresy, a od 1986 do 1987 w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskienikach. Następnie powrócił do Wilna, gdzie został wikariuszem w kościele Świętego Ducha. 13 lutego 1988 został mianowany proboszczem dwóch parafii w Grodnie: Matki Bożej Anielskiej oraz św. Franciszka Ksawerego.

W 1989 został mianowany biskupem tytularnym i administratorem apostolskim diecezji mińskiej. 20 października 1989 otrzymał sakrę biskupią w bazylice św. Piotra w Watykanie. Głównym konsekratorem był papież Jan Paweł II. Jako dewizę biskupią Tadeusz Kondrusiewicz przyjął słowa Quis ut Deus (Któż jak Bóg).

Jako biskup otworzył w Grodnie Wyższe Seminarium Duchowne, przyczynił się do zwrotu i otwarcia ok. 100 kościołów oraz do wydania Mszału oraz Katechizmu w języku białoruskim. Posługę na Białorusi rozpoczęło też ok. 50 kapłanów sprowadzonych przez abpa Kondrusiewicza z Polski.

13 kwietnia 1991 został mianowany administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji. W 1999 został wybrany na stanowisku Przewodniczącego nowo powstałej Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej. Został administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego północnoeuropejskiej części Rosji z siedzibą w Moskwie.

W 2007 papież Benedykt XVI zwolnił ks. abpa Kondrusiewicza z dotychczasowych obowiązków i przeniósł na urząd arcybiskupa metropolity archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi. W 2011 został mianowany administratorem apostolskim diecezji pińskiej i zastąpił na tym stanowisku innego zasłużonego duchownego, ks. kardynała Kazimierza Świątka. 3 czerwca 2015 został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Białorusi i pełnił tą funkcję do 2021.

W 2020 r. nie został wpuszczony na teren Białorusi, kiedy powracał z Polski, a jego paszport został przez pograniczników „unieważniony”. Tymczasowo zamieszkał wówczas w pobliżu granicy, w Sokółce. Wrócił na Białoruś po interwencji papieża Franciszka oraz wizycie w Mińsku jego specjalnego wysłannika abp Claudio Gugerottiego.

Źródło: Znad Niemna.pl/ Catholic.by

Najnowsze