Strona głównaWiadomościPolskaFortyfikacje na wschodniej granicy? Polacy zabrali głos

Fortyfikacje na wschodniej granicy? Polacy zabrali głos [SONDAŻ]

-

- Reklama -

18 maja premier Donald Tusk zapowiedział przeznaczenie 10 mld zł na wzmocnienie polskiej granicy wschodniej. Zbudowane mają zostać prawdziwe fortyfikacje – bunkry, zasieki, etc. W sondażu SW Research dla rp.pl zapytano Polaków, co o tym sądzą.

– Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy tak, aby granica polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny — mówił Tusk.

- Reklama -

Fortyfikacje będą się rozciągać na długości 400 km. – Chcę, żeby ci wszyscy u słyszeli tu z krakowskiego rynku: wara od Polski! Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna dzięki własnym działaniom i własnym sojuszom – dodał premier.

Poprzedni rząd postawił już zaporę na granicy z Białorusią. Teraz jednak mowa o prawdziwych fortyfikacjach.

W sondażu SW Research dla rp.pl zapytano Polaków, co o tym sądzą. „Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna budować umocnienia (zasieki, bunkry, okopy) na granicy z Rosją i Białorusią?” – takie pytanie usłyszeli uczestnicy ankiety.

NA „tak” było 64,3 proc. badanych, a na „nie” 16,5 proc. respondentów. 19,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

– Poparcie dla pomysłu wybudowania umocnień na granicy z Rosją i Białorusią rośnie wraz z wiekiem (respondenci do 24 lat – 53%, powyżej 50 lat – 67%). Dwie na trzy osoby (66%) posiadające wykształcenie wyższe są zdania, że Polska powinna budować umocnienia wzdłuż wschodniej granicy. Najczęściej pomysł wybudowania umocnień na granicy z Rosją i Białorusią popierają badani z dochodem powyżej 7000 zł netto (71%) oraz respondenci z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców (72%) – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło:rp.pl

Najnowsze