Strona głównaWiadomościŚwiatZ karabinami na Żydów. Dwóch mężczyzn planowało zamach. Usłyszeli zarzuty

Z karabinami na Żydów. Dwóch mężczyzn planowało zamach. Usłyszeli zarzuty

-

- Reklama -

Dwóch mężczyzn w północno-zachodniej Anglii zostało oskarżonych o planowanie ataków na Żydów. Mieli do tego celu użyć broni automatycznej.

Jak podała policja z Greater Manchester, dwóch mężczyzn – 36-letni Walid Saadaoui i 50-letni Amar Hussein – zostało oskarżonych o przygotowywanie ataków na członków społeczności żydowskiej. 35-letni Bilel, brat Walida Saadaoui, oskarżony został natomiast o ukrywanie informacji o planowanym zamachu.

Według prokuratorów, mężczyźni mieli zamiar dokonania ataku z użyciem broni automatycznej. Miał on być inspirowany przez grupę bojowników Państwa Islamskiego. Celem zamachu miała paść społeczność żydowska w północno-zachodniej Anglii oraz organy ścigania i personel wojskowy.

„Zarzuty są bardzo poważne i wpisują się w tendencję wzrostową poziomu przestępczości antysemickiej” – ocenił żydowski organ doradczy ds. bezpieczeństwa – Community Security Trust (CST).

„To jedna z wielu świeżych spraw, które pokazują, dlaczego społeczność żydowska potrzebuje tak szeroko zakrojonych środków bezpieczeństwa i dlaczego nasza ciągła współpraca z policją i rządem jest tak istotna” – czytamy w oświadczeniu napisanym przez władze CST.

Według brytyjskiej policji, nie istnieje zagrożenie podobnymi zamachami. Jednocześnie zapewniono, że służby zdają sobie sprawę, jaki wpływ na społeczność żydowską mogą mieć informacje o planowanym zamachu. Zastępca komendanta policji Rob Potts stwierdził, że „pierwsze wystąpienie w sądzie ujawniło niepokojące szczegóły dotyczące podejrzenia spisku terrorystycznego, który naszym zdaniem był planowany przez podejrzanych z Greater Manchester”.

Źródło:rp.pl

Najnowsze