Strona głównaWiadomościŚwiatNATO szykuje się do wysłania wojsk na Ukrainę. "Mogłoby wciągnąć USA i...

NATO szykuje się do wysłania wojsk na Ukrainę. „Mogłoby wciągnąć USA i Europę bardziej bezpośrednio w wojnę”

-

- Reklama -

„New York Times” donosi o tym, że państwa członkowskie NATO są coraz bliższe decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Żołnierze Sojuszu nie mieliby jednak brać udziału w walce, ale jedynie szkolić siły ukraińskie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski grzmi, że jego kraj musi „otrzymać wszystko, z czym odnosi się zwycięstwo”.

Jak podaje NYT Ukrainie brakuje sił do szkolenia żołnierzy, a sytuacja na polu bitwy pogorszyła się w ostatnim czasie w wyniku rosyjskiej ofensywy. Decyzja o wysłaniu wojsk bałaby jednak „kolejnym rozmyciem poprzedniej czerwonej linii i mogłoby wciągnąć Stany Zjednoczone i Europę bardziej bezpośrednio w wojnę”.

To jak na razie jedynie doniesienia, lecz przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, Charles Brown, uważa, iż takie posunięcie będzie nieuniknione. Instruktorzy NATO byliby jednak na Ukrainie zagrożeni. Pociągnęłoby to za sobą konieczność użycia systemów obrony powietrznej, z których skorzystać mogliby również Ukraińcy.

Przeniesienie szkolenia żołnierzy na terytorium Ukrainy pozwoliłoby instruktorom Sojuszu na szybsze zbieranie informacji z linii frontu i dostosowywanie do tego szkolenia. Głównodowodzący połączonych sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli uważa, że jedną z możliwości mogłoby być szkolenie ukraińskich żołnierzy we Lwowie.

Ukraina dostosowuje się do NATO

Tymczasem wiceminister obrony narodowej Ukrainy, Stanisław Hajder, przedstawił działania modernizacyjne mające na celu dostosowanie ukraińskiej obronności do standardów NATO. Działania te obejmują szeroko zakrojoną reorganizację instytucjonalną i integrację z siłami Sojuszu.

Kształtujemy zmiany w planowaniu, organizacji, wsparciu, przywództwie i kontroli w Siłach Obronnych w oparciu o standardy i podejście NATO, a także nasze własne doświadczenia z wojny rosyjsko-ukraińskiej – powiedział Hajder.

Ukraina musi otrzymać wszystko

Prezydent Zełenski powiedział w piątek, że partnerzy Ukrainy obawiają się wojennej porażki Rosji. – Oni chcieliby, żeby Ukraina wygrała w taki sposób, aby Rosja nie przegrała. To byłaby nieprzewidywalna porażka i nieprzewidywalna geopolityka. Uważam, że to nie działa w taki sposób. Aby Ukraina wygrała, musimy otrzymać wszystko, z czym odnosi się zwycięstwo – stwierdził.

Najnowsze