Strona głównaWiadomościŚwiatUSA wstrzymuje pomoc dla Izraela. "W Gazie giną cywile w wyniku zrzucania...

USA wstrzymuje pomoc dla Izraela. „W Gazie giną cywile w wyniku zrzucania tych bomb”

-

- Reklama -

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że dostawa bomb do Izraele na wojnę z Hamasem została wstrzymana, by nie zostały użyte do zabijania palestyńskich cywilów.

W Gazie giną cywile w wyniku zrzucania tych bomb i innych sposobów ataków na skupiska ludności – powiedział Joe Biden w wywiadzie dla CNN zapytany o bomby wysyłane do Izraela.

Wyjaśniłem, że jeśli wejdą do Rafah – jeszcze nie weszli do Rafah – jeśli wejdą do Rafah, nie dostarczę broni, której w przeszłości używano w walce w Rafah, do walki w miastach – podkreślił amerykański prezydent.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w środę, że USA wstrzymały jeden transport amunicji dla Izraela w świetle zapowiadanych przez Izrael planów operacji wojskowej w Rafah w Strefie Gazy. Dodał, że jego resort dokonuje obecnie analizy dalszych transz.

Austin potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu dostawy amunicji dla Izraela podczas wysłuchania przed senacką podkomisją budżetową ds. obrony. Jak stwierdził, decyzja miała związek z zapowiadanymi przez Izrael planami szturmu na Rafah – ostatni bastion Hamasu, gdzie jednocześnie chroni się ponad milion palestyńskich cywilów.

Od początku jasno mówiliśmy, że Izrael nie powinien przypuszczać dużego ataku na Rafah bez ochrony cywilów, którzy są na tym polu bitwy. I analizując sytuację, wstrzymaliśmy jeden transport amunicji – powiedział Austin.

Źródło:PAP

Najnowsze