Strona głównaWiadomościWielka Brytania podjęła przełomową decyzję. Ukraińcy dostali zielone światło

Wielka Brytania podjęła przełomową decyzję. Ukraińcy dostali zielone światło

-

- Reklama -

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron złożył wizytę w stolicy Ukrainy, Kijowie, gdzie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omówił sytuację na froncie oraz wsparcie w obronie przed agresją Rosji – poinformowała w piątek kancelaria szefa państwa ukraińskiego.

Do spotkania doszło w czwartek; tego dnia Cameron zadeklarował w rozmowie z agencją Reutera, że Londyn przekaże Ukrainie 3 mld funtów w ramach corocznej pomocy i oświadczył, że Ukraina ma prawo wykorzystywać uzbrojenie z Wielkiej Brytanii do ataków na cele w Rosji.

– Ukraina ma takie prawo. Gdy Rosja atakuje terytorium Ukrainy, łatwo jest zrozumieć, dlaczego Ukraina odczuwa potrzebę przekonania się, że ona także się broni – podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji.

Po rozmowach z Cameronem Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii za ogłoszony w ubiegłym tygodniu jeszcze jeden pakiet wsparcia obronnego o wartości 0,5 mld funtów – powiadomiła kancelaria prezydencka w Kijowie.

– Przekazanie tego pakietu, wraz z niezwykle ważną decyzją USA o pomocy, ma ogromne znaczenie w tym kluczowym momencie –
powiedział ukraiński prezydent, cytowany na stronie internetowej swego biura.

W piątek brytyjski minister konferował z premierem Denysem Szmyhalem.

Źródło:PAP

Najnowsze