Strona głównaWiadomościPolska"Onet": Trzech byłych członków zarządu Orlenu za granicą. Ich działalnością interesuje się...

„Onet”: Trzech byłych członków zarządu Orlenu za granicą. Ich działalnością interesuje się prokuratura

-

- Reklama -

Trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekuje za granicą — ustalił Onet.

Portal zaznaczył, że „prokuratura prowadzi obecnie co najmniej sześć śledztw mających wyjaśnić, jak funkcjonował Orlen za czasów prezesury Daniela Obajtka”.

Podano, że „zainteresowanie śledczych budzą przede wszystkim sam Obajtek i dwójka jego zastępców: Michał Róg i Adam Burak”, jednak „żaden z nich nie został dotychczas przesłuchany”.

Onet podał, że służby „wiedziały od co najmniej połowy ubiegłego roku” o tym, że „niektórzy – byli już – zarządcy Orlenu, na wypadek wygranych przez ówczesną opozycję wyborów z października 2023 r. szykują się do ewakuacji z kraju z obawy o swoje prawne bezpieczeństwo”.

Redakcja poinformowała, że dotarła do notatki poświęconej Burakowi. „Według tajnej notatki specsłużb Adam Burak kupił w 2023 r. dom w Turcji i miał starać się o obywatelstwo tego kraju, w czym wspomagać miał go były komendant główny policji Zbigniew Maj”, który „po odwołaniu ze stanowiska znalazł zatrudnienie w czeskiej spółce Orlenu Upstream”. Zaznaczono, że Maj w rozmowie z Onetem temu zaprzecza.

Z ustaleń Onetu wynika, że Burak wraz z żoną „mieli udać się do swojego domu w Turcji, licząc na to, że w przypadku kłopotów z prawem przed ekstradycją uchroni go właśnie akt własności nieruchomości posiadanej na terenie tego państwa”.

Portal zaznaczył, że „na razie nie wiadomo, by prokuratura prowadziła jakiekolwiek śledztwo, w którym były menedżer Orlenu mógłby spodziewać się odpowiedzialności karnej”, jednak nieoficjalne dane wskazują na „sporo poszlak”, które mogą „wskazywać na jego nie do końca zgodne z prawem działania”.

Według Onetu prokuratura zainteresowana jest też Michałem Rogiem, którego — na razie bez stawiania oficjalnych zarzutów — „podejrzewać ma o udział w działającej w Orlenie grupie ustawiającej przetargi”.

Redakcja podała, że w końcowym okresie swojej pracy Róg „zaczął rozglądać się za kupnem nieruchomości poza granicami Polski”. Według kolejnego źródła Onetu, „interesowały go głównie Turcja i Albania, ale najbardziej Dubaj”.

„Michał Róg na pytania o to, gdzie obecnie przybywa i czy w ostatnim czasie nabywał jakiekolwiek nieruchomości poza granicami Polski, nie odpowiedział” – podał Onet.

Przypomniano też, że Daniel Obajtek — według informacji ujawnionych przez posła Michała Szczerbę z PO — przebywa obecnie na Węgrzech.

Źródło:PAP

Najnowsze